22 Սեպտեմբեր 2025 - 14:34 AMT
Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 22-ի նիստում քննարկվել է «Պրոբացիայի ծառայության մասին» օրենքում փոփոխությունների և լրացումների նախագիծը։ Օրենսդրական նախաձեռնությունը ներկայացրել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Գևորգ Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ ներկայում առաջացել է իրավիճակ, երբ պետական այլ կառույցներում ծառայած և Պրոբացիայի ծառայություն տեղափոխված աշխատողների ծառայության տարիները կոչումների շնորհման ժամանակ հաշվի չեն առնվում։
«Այս կարգավորումը գործում է բոլոր ուժային կառույցներում, և ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ, օրինակ, Ոստիկանության ծառայությունից ծառայողն անցնում է Պրոբացիայի ծառայության, և ծառայության տարիները հաշվի չէին առնվում կոչումներ շնորհելու համար»,– նշել է Քոչարյանը։
Նախագծով առաջարկվում է կարգավորել այս բացը՝ թույլ տալով հաշվի առնել նախորդ ծառայության ժամկետները։
Բացի այդ, նախագծով նախատեսվում է նոր լրացում․ որպես խրախուսանք, պրոբացիայի ծառայողներին հնարավորություն կտրվի շնորհել զբաղեցրած պաշտոնի համապատասխան կոչումից մեկ աստիճանով բարձր կոչում՝ բացառությամբ արդարադատության գնդապետի կոչման։
Հարակից զեկուցող, պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանը կարևորել է նախաձեռնությունը և առաջարկել կողմ քվեարկել։ Հանձնաժողովը տվել է դրական եզրակացություն՝ առաջարկելով օրինագիծը ներառել առաջիկա ԱԺ հերթական նիստերի օրակարգում։

22 сентября на заседании постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам обсуждался проект поправок в закон «О службе пробации». Инициативу представил замминистра юстиции Геворг Кочарян, сообщает Арменпресс.
По его словам, в настоящее время годы службы в других госструктурах не учитываются при переходе сотрудников в службу пробации, что отличает ее от других силовых ведомств. «Например, при переходе из полиции в службу пробации годы службы не учитывались при присвоении званий», — пояснил он.
Проект предусматривает устранение этого пробела и зачет предыдущего стажа.
Кроме того, предлагается новое дополнение: в качестве поощрения сотрудникам службы пробации может присваиваться звание на одну ступень выше занимаемой должности, за исключением звания полковника юстиции.
Со-докладчик депутат Лилит Минасян поддержала инициативу и призвала голосовать «за». Комиссия дала положительное заключение и предложила включить законопроект в повестку ближайших пленарных заседаний.