2025 թվականի փետրվարի դրությամբ «Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում» հարթակից օգտվել է ավելի քան 4000 ՀՀ քաղաքացի: Այս տվյալները հրապարակել է Եվրասիական զարգացման բանկի վարչության նախագահի տեղակալ, ԵԱԶԲ թվային նախաձեռնությունների հիմնադրամի համակարգող, ՀՀ նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Մոսկվա-Մինսկ-Բիշքեկ-Երևան-Աստանա տեսակամուրջի ընթացքում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ըստ նրա՝ Հայաստանի քաղաքացիներն արդեն օգտվել են այս հարթակից և զբաղեցրել ավելի քան 500 թափուր աշխատատեղ։
Հարթակը ներկայում պարունակում է ավելի քան 700 հազար թափուր աշխատանքային հնարավորություն, իսկ մոտ մեկ միլիոն հայաստանցի արդեն տեղեկացել է այդ հնարավորությունների մասին՝ աշխատանք փնտրելու և աշխատատեղեր համալրելու նոր գործիքների շնորհիվ։
«Մենք բանակցություններ ենք վարում այդ թեմայի շուրջ, և մասնավորապես, անցյալ շաբաթ մեծ խորհրդակցություն ունեցանք Հայաստանի տեղեկատվական համակարգերի գործակալության ղեկավար Ներսես Երիցյանի հետ։ Նրա հետ քննարկել ենք ոչ միայն այդ նախագիծը և ֆինանսավորման հայտը, այլև միաժամանակ այլ՝ այսօր պահանջարկ ունեցող նախագծեր», – նշել է Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ ԵԱԶԲ-ն շարունակաբար խորհրդակցություններ է անցկացնում ՀՀ կառավարության հետ՝ պարզելու, թե որ նախագծերն են առավել կարիք ունենում իրենց աջակցությանը։

23 Сентябрь 2025 - 08:53 AMT
По состоянию на февраль 2025 года более 4000 граждан Армении воспользовались цифровой платформой «Работа в ЕАЭС». Об этом сообщил заместитель председателя правления Евразийского банка развития (ЕАБР), координатор Фонда цифровых инициатив ЕАБР и бывший премьер-министр Армении Тигран Саргсян в ходе видеомоста Москва–Минск–Бишкек–Ереван–Астана, передаёт Sputnik Армения.
По его словам, граждане Армении уже заняли свыше 500 свободных рабочих мест через этот цифровой сервис.
На платформе в настоящее время размещено более 700 тысяч вакансий, и почти один миллион граждан Армении ознакомились с этими предложениями благодаря новым инструментам поиска и подбора персонала.
«Мы ведём переговоры по этой теме. В частности, на прошлой неделе у нас состоялось большое совещание с руководителем Агентства информационных систем Армении Нерсесом Ерицяном. С ним мы обсудили не только этот проект и заявку на финансирование, но и другие инициативы, которые сегодня пользуются спросом», – отметил Саргсян.
Он добавил, что ЕАБР продолжает регулярные консультации с правительством Армении, чтобы определить, какие проекты наиболее нуждаются в поддержке.