25 Սեպտեմբեր 2025 - 10:33 AMT
Կենսաթոշակառուներին ու նպաստառուներին անկանխիկ գնումների դիմաց հետվճար տրամադրելու ծրագիրն առաջիկա ամիսներին շարունակվելու է։ Այդ նպատակով բյուջեից կհատկացվի 3.2 մլրդ դրամ։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը կառավարության նիստում ասել է, որ այս պահի կարգավորումների համաձայն՝ հետվճարով վերադարձվում է գործարքների 12 տոկոսի չափով, բայց ոչ ավելի, քան 6000 դրամը և հետվճարը վճարվում է յուրաքանչյուր ամիս մինչև տվյալ ամսվա 25-ը:
Հետվճար տրամադրելու համար 2025 թվականի պետական բյուջեով նախատեսվել է ի սկզբանե 12 մլրդ 432 մլն դրամ:
Թորոսյանն ասել է, որ հետո ճշտվել է 13 մլրդ 152 մլն դրամ, սակայն միտումները հաշվի առնելով, այսօրվա որոշումն էլ ավելացնելով, տարեկան ընդհանուր կանխատեսումը մոտավորապես կլինի 16 մլրդ 371 մլն դրամ:
«Շահառուների թիվը նույնպես կանխատեսվածից ավելին է: Արդեն ունենք մոտ 350 հազար շահառու, որոնք օգտվում են այս ծրագրից, և ունենք ամսական մոտավորապես 2-3 տոկոս աճ»,- ասել է նախարարը:
Ծրագրի նախկին կարգավորմամբ թոշակառուներին և նպաստառուներին զրկեցին կոմունալ վճարներ կատարելու դեպքում հետվճարներ ստանալու իրավունքից։

Правительство Армении выделит дополнительно 3,2 млрд драмов из госбюджета для продолжения программы возврата средств пенсионерам и получателям пособий за безналичные покупки.
Министр труда и социальных вопросов Арсен Торосян на заседании кабмина сообщил, что согласно действующим правилам, возврат составляет 12% от суммы безналичных транзакций, но не более 6000 драмов в месяц. Выплата осуществляется до 25-го числа каждого месяца.
В государственном бюджете на 2025 год изначально было предусмотрено 12,432 млрд драмов. Позже сумма была уточнена до 13,152 млрд драмов. С учётом сегодняшнего решения годовой прогноз достигает примерно 16,371 млрд драмов.
«Число получателей также превысило прогноз. Сейчас программой пользуются около 350 тысяч человек, и ежемесячный прирост составляет примерно 2–3%», — отметил министр.
Согласно прежним условиям программы, пенсионеры и получатели пособий не имели права на возврат при оплате коммунальных услуг.