Սյունիքի մարզ կատարած այցի ընթացքում Հայաստանում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինն այցելել է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ։ Ձեռնարկության ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակ դեսպանին ներկայացվել են արտադրական գործընթացների տեխնոլոգիական վերազինման լայնածավալ նախագծերը։
Ներկայացվել են նաև աշխատակիցների սոցիալական ապահովությանն ուղղված խոշոր նախաձեռնությունները, ինչպես նաև մասնագիտական կադրերի վերապատրաստման համակարգի զարգացման միտումները, հայտնում է ՀՀ–ում ՌԴ դեսպանատունը։
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաևՀայաստանում ՌԴ առևտրային ներկայացուցիչ Սերգեյ Սոլոմինը, ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարության և «Արտահանման ռուսաստանյան կենտրոն» կազմակերպության ներկայացուցիչներ։ Նրանք դեսպանին ներկայացրել են ռուսական առաջատար տեխնոլոգիաների կիրառման և արդիական լուծումների ներգրավման հնարավորությունները՝ արտադրության օպտիմալացման ուղղությամբ։
Կոպիրկինը հանդիպել է նաև Սյունիքի այն գործարարների հետ, ովքեր համագործակցում են Ռուսաստանի գործընկերների հետ։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել միջտարածաշրջանային համագործակցության մեխանիզմներին և գործարար շրջանակների միջև շփումների ընդլայնման հնարավորություններին։
Դեսպանը այցելել էր նաև Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ։ Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի գլխավոր տնօրենը` Ալեքսանդր Բելյաևը, պատվիրակությանը ծանոթացրել է կոմբինատի աշխատանքին:
Կոպիրկինը հանդիպել է նաև ՌԴ ԱԴԾ Սահմանապահ վարչության Մեղրիի 127-րդ ջոկատի ղեկավարության հետ, անդրադարձել հայ-իրանական սահմանի պահպանության խնդիրներին։

Во время поездки в Сюникскую область Чрезвычайный и Полномочный посол России в Армении Сергей Копыркин посетил Зангезурский медно-молибденовый комбинат. Руководство предприятия представило ему проекты по технологическому обновлению производственных процессов.
Были также представлены крупные инициативы, направленные на социальную поддержку сотрудников, а также тенденции развития системы профессиональной подготовки кадров, сообщает посольство России в Армении.
На встрече присутствовали торговый представитель России в Армении Сергей Соломин, представители Министерства экономического развития РФ и «Российского экспортного центра». Они рассказали о возможностях применения передовых российских технологий и современных решений для оптимизации производства.
Копыркин встретился также с предпринимателями Сюника, сотрудничающими с российскими партнёрами. Особое внимание уделялось механизмам межрегионального взаимодействия и расширению контактов между деловыми кругами.
Посол посетил и Агаракский медно-молибденовый комбинат, где генеральный директор Александр Беляев ознакомил делегацию с деятельностью предприятия. Кроме того, Копыркин встретился с руководством 127-го Мегринского погранотряда Пограничного управления ФСБ России, обсудив вопросы охраны армяно-иранской границы.