26 Սեպտեմբեր 2025 - 09:44 AMT
Ազգային ժողովում օրենսդրական նախաձեռնություն կներկայացվի, որով առաջարկվում է հունվարի 27-ը ճանաչել որպես հիշատակի օր՝ նվիրված հայրենիքի համար զոհված բոլոր զինվորականների։
Նման առաջարկի հեղինակներն են Հ ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն ու անկախ պատգամավոր Գեղամ Նազարյանը: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Ռուբինյանը։
«Սիրելի բարեկամներ, տեղեկացնեմ, որ մոտ օրերս ես և ԱԺ պատգամավոր Գեղամ Նազարյանը կշրջանառենք նախագիծ, որով հունվարի 27-ը կսահմանվի որպես «Հիշատակի և խոնարհումի օր»:
Մեզ պետք է ունենալ հատուկ օր, երբ կհարգենք բոլոր ժամանակների ռազմական գործողությունների ընթացքում զոհվածների հիշատակը և կխոնարհվենք հայրենիքի համար բոլոր ընկածների առաջ:
Ըստ նախագծի` այդ օրը կլինի հունվարի 27-ը, իսկ հունվարի 28-ին արդեն, ինչպես միշտ, կնշենք և կտոնենք Բանակի օրը` որպես շարունակվող կյանքի ու կամքի խորհրդանիշ»,–ասվում է գրառման մեջ։

В Национальном собрании Армении представлена законодательная инициатива о признании 27 января днём памяти всех военнослужащих, погибших за Родину.
Авторами инициативы стали вице-спикер парламента Рубен Рубинян и независимый депутат Гегам Назарян. О проекте Рубинян сообщил на своей странице в Facebook.
«Дорогие друзья, в ближайшие дни мы с депутатом Гегамом Назаряном внесём законопроект, согласно которому 27 января будет установлен как “День памяти и почтения”. Нам нужен особый день, чтобы чтить память всех, кто в разные времена погиб в военных действиях, и склонять головы перед павшими за Родину. Согласно проекту, этот день будет 27 января, а уже 28 января, как всегда, мы отметим День армии, как символ продолжающейся жизни и воли», — написал Рубинян.