26 Սեպտեմբեր 2025 - 09:46 AMT
Սեպտեմբերի 25-ին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը հանդիպում է ունեցել Վրաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության՝ Հայաստանի և Վրաստանի հարցերով տնտեսական ծառայության ղեկավար Հյուգո Դըբրուազի հետ։
Հանդիպման առանցքային նպատակը եղել է հայ-ֆրանսիական համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունների քննարկումը՝ հատկապես բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում։
Քննարկման ընթացքում կողմերը անդրադարձել են նաև վերջերս Փարիզում ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և «Mistral AI» ընկերության միջև կնքված համաձայնագրի դրույթներին։ Այս համատեքստում շեշտվել է Հայաստանում արհեստական բանականության ենթակառուցվածքների ստեղծման, ԱԲ հիմքով բիզնես լուծումների խթանման և ֆրանսիական մասնավոր հատվածի հետ հաստատված կապերի ամրապնդման կարևորությունը։
Նման նախաձեռնությունները միտված են Հայաստանում ԱԲ ոլորտի զարգացմանը՝ օգտագործելով ֆրանսիական փորձը և հնարավոր ներդրումները։
Քննարկման շրջանակում ուշադրության կենտրոնում են եղել նաև ֆրանսիական ընկերությունների ներգրավման հնարավորությունները Հայաստանի տեխնոլոգիական էկոհամակարգում, համատեղ ինժեներական նախագծերի իրագործումը, ինչպես նաև կիբեռանվտանգության ոլորտում փոխգործակցության ձևաչափերը։

25 сентября первый заместитель министра высокотехнологичной промышленности Армении Геворг Манташян встретился в Грузии с руководителем экономической службы посольства Франции по вопросам Армении и Грузии Юго Дебруазом.
Основной темой встречи стали перспективы расширения армяно-французского сотрудничества в сфере высоких технологий.
Стороны также обсудили положения недавнего соглашения, подписанного в Париже между Минвысоктехпрома Армении и французской компанией «Mistral AI». Было подчеркнуто значение создания в Армении инфраструктуры искусственного интеллекта, продвижения бизнес-решений на базе ИИ и укрепления связей с французским частным сектором.
Подобные инициативы нацелены на развитие экосистемы ИИ в Армении с использованием французского опыта и возможных инвестиций.
Кроме того, обсуждались вопросы вовлечения французских компаний в технологическую экосистему Армении, реализации совместных инженерных проектов, а также форматы взаимодействия в сфере кибербезопасности.