29 Սեպտեմբեր 2025 - 12:26 AMT
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր և ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Վաղարշակ Հակոբյանը հորդորել է լրագրողներին ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու թեման չգեներացնել։
«ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու որևէ օրակարգ չկա, ընդհակառակը, մենք խորացնում ենք մեր հարաբերությունները ԵԱՏՄ գործընկերների հետ և այսօր քննարկված և քվեարկած նախագիծը դրա մասին է վկայում»,-ասել է Հակոբյանը՝ անդրադառնալով ԵՄ-ի ուղղությամբ գնալու մասին ՄԱԿ-ի ամբիոնից Փաշինյանի հայտարարություններին, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա նշել է, որ Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին մինչ օրս ապահովել է էական արդյունքներ տնտեսության ոլորտում, որոնք անհրաժեշտ է գնահատել ու զարգացնել։
«Մենք մեր ԵԱՏՄ գործունեության շրջանակում տնտեսությունում լուրջ ձեռքբերումներ ունենք և մենք դա գնահատում ենք»,-ասել է նա։
Ռուսաստանյան կողմից հնչող պնդումներին, թե հնարավոր չէ միաժամանակ լինել երկու միության մեջ, պատգամավորը հակադարձել է՝ առաջարկելով հարցը դիտարկել փաստերի տեսանկյունից։
«Ունենք փաստ, որ ԵՄ-ին անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրենքն ընդունել ենք, ունենք փաստ, որ արվել են հայտարություններ, և ունենք փաստ, որ ԵԱՏՄ անդամ ենք, խնդրում եմ այս դիտանկյունով հարցին նայեք»,–ասել է նա։
Հանձնաժողովի կողմից այսօր հավանության է արժանացել «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» 2014 թվականի մայիսի 29-ի պայմանագրում հատուկ պաշտպանական, հակագնագցման և փոխհատուցման միջոցներ կիրառելու կամ չկիրառելու մասին ուսումնասիրություններ անցկացնելիս և որոշումներ ընդունելիս հատուկ մեխանիզմին վերաբերող մասում փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրությունը վավերացնելու մասին օրենքի նախագիծը։

29 Сентябрь 2025 - 12:54 AMT
Депутат от фракции «Гражданский договор» и заместитель председателя постоянной комиссии парламента по региональной и евразийской интеграции Вагаршак Акопян призвал журналистов не распространять разговоры о выходе Армении из Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
«Никакой повестки о выходе из ЕАЭС нет. Наоборот, мы углубляем отношения с партнёрами по ЕАЭС, и сегодняшнее обсуждение и голосование по законопроекту это подтверждают», — сказал Акопян, комментируя заявления премьер-министра Никола Пашиняна с трибуны ООН о движении в сторону ЕС, передаёт Aysor.am.
Он отметил, что членство Армении в ЕАЭС до сих пор обеспечивало значимые экономические результаты, которые необходимо признать и развивать.
«В рамках нашей деятельности в ЕАЭС мы имеем серьёзные достижения в экономике, и мы это ценим», — подчеркнул депутат.
Отвечая на утверждения российской стороны о том, что невозможно одновременно состоять в двух союзах, Акопян предложил рассматривать вопрос с точки зрения фактов:
«У нас есть факт принятия закона о начале процесса присоединения к ЕС, есть факт сделанных заявлений, и есть факт, что мы остаёмся членом ЕАЭС. Прошу исходить именно из этих фактов», — отметил он.
Сегодня комиссия одобрила проект закона о ратификации протокола о внесении изменений в Договор о ЕАЭС от 29 мая 2014 года, касающихся механизма применения или неприменения специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер.
26 марта парламент Армении во втором и окончательном чтении одобрил закон о начале процесса присоединения к ЕС. Ранее, 9 января, правительство поддержало этот проект, представленный гражданской инициативой «Евровыбор». Однако ЕС пока официально не пригласил Армению к вступлению, а оппозиционные силы назвали документ юридически абсурдным. Президент Ваагн Хачатурян подписал его. Вице-премьер России Алексей Оверчук также заявил, что Армения не сможет «сидеть на двух стульях» и будет вынуждена выбирать между ЕАЭС и ЕС.