Հոկտեմբերի 1-ին աշխարհի տարբեր երկրներում նշվում է Տարեցների միջազգային օրը՝ հանրության իրազեկվածությունն ավելացնելու նպատակով՝ ծերացող բնակչության խնդիրների ու հնարավորությունների վերաբերյալ և աջակցելու տարեց մարդկանց առջև ծառացած խնդիրների լուծմանը՝ ընդգրկելով ընտանիքները, համայնքներն ու շահագրգիռ կառույցները։
Հայաստանում վիճակագրական կոմիտեի 2024 թվականի տվյալներով՝ յուրաքանչյուր 1000 մարդու հաշվով 60-64 տարեկան անձանց թիվը կազմել է 225.8, 65-69 տարեկանների՝ 200.7, 70-74 տարեկանների՝ 140.8, 75-79 տարեկանների՝ 70.0, իսկ 80-ից բարձր տարիք ունեցողների՝ 89.5։
ՄԱԿ-ի սահմանած ծերացման սանդղակի համաձայն՝ այն պետությունները, որոնց բնակչության ավելի քան 7%-ը կազմում է 65 և բարձր տարիքի անձինք, համարվում են ծերացող երկրներ։ Հայաստանում այս ցուցանիշը կազմել է մոտ 10.5%, ինչի արդյունքում հանրապետությունը դասվում է ծերացող երկրների շարքին, հայտնում է ԵՊԲՀ առողջապահության ծրագրերի «Հերացի» ազգային գիտահետազոտական կենտրոնը։
2025 թվականի կարգախոսն է՝ «Տարեցները խթանում են գործողությունները տեղական և գլոբալ մակարդակներում. մեր ձգտումները, մեր բարեկեցությունը և մեր իրավունքները»։
Այս թեման ընդգծում է տարեց անձանց կարևոր դերը արդար և կենսունակ հասարակություն կառուցելու գործում։ Նրանք միայն սպառողներ չեն, այլ նաև ակտիվ մասնակիցներ են՝ իրենց փորձով ու գիտելիքներով նպաստելով այնպիսի ոլորտների առաջընթացին, ինչպիսիք են առողջության հավասար հասանելիությունը, ֆինանսական կայունությունն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությունը։
2002 թվականին ընդունված Քաղաքական հռչակագիրն ու «Ծերացման դեմ պայքարի Մադրիդյան միջազգային գործողությունների ծրագիրը» շարունակում են համարվել ծերացման հարցերով գլոբալ քաղաքականության առանցքը՝ կոչ անելով հասարակության՝ բոլոր տարիքի մարդկանց համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծել՝ հիմնված զարգացում, առողջություն և աջակցող միջավայր ապահովող մոտեցումների վրա։ 2025-ի թեման ուղղակիորեն արտացոլում է այս գաղափարները՝ ընդգծելով տարեցների դերը տեղային և համաշխարհային զարգացումներում։
Ծերացումը բնական գործընթաց է, սակայն այն միշտ չէ, որ ուղեկցվում է առողջ և ինքնուրույն կյանքով։ Ժամանակակից աշխարհում, որտեղ հաջողվել է նվազեցնել վարակիչ հիվանդությունների տարածումը, բարելավել առողջապահական պայմաններն ու կեցության մակարդակը, նկատվել է կյանքի տևողության աճի կայուն միտում։
ՄԱԿ-ի վերջին հաշվարկներով՝ 60 և բարձր տարիք ունեցող մարդկանց թիվը 1995 թվականի 541 միլիոնից 2025-ին հասել է 1.2 միլիարդի։ Նախատեսվում է, որ 2050-ին այդ թիվը կաճի մինչև 2.1 միլիարդ։ Բացի այդ, 2080-ին 65 և բարձր տարիք ունեցող մարդկանց քանակը աշխարհում կգերազանցի 18-ից ցածր տարիքի երեխաների թվին։ 2021-ից 2050-ի ընթացքում ակնկալվում է, որ տարեցների մասնաբաժինը կբարձրանա 10%-ից մինչև 17%։
Բացի այդ, ըստ կանխատեսումների, մինչև 2050 թվականը 65 տարեկանից բարձր բնակչությունը աշխարհում կրկնակի կգերազանցի 5 տարեկանից փոքր երեխաների թվին և գրեթե կհամապատասխանի 12 տարեկանից փոքր երեխաների թվին։ Կանայք, որպես կանոն, ավելի երկար են ապրում, ինչի պատճառով գրեթե բոլոր երկրներում նրանք մեծ թվով գերակշռում են տղամարդկանց, և այս միտումը կշարունակի պահպանվել նաև ապագայում։
Միջազգային մակարդակով, կյանքի տևողությունը 2025-ին հասել է 73.5 տարվա, ինչը 8.6 տարով ավելի է, քան 1995-ին։ 80 և բարձր տարիք ունեցողների թիվն արագ աճ է գրանցել, ու արդեն 2030-ականների կեսերին այն կհասնի 265 միլիոնի՝ գերազանցելով նորածինների քանակը։
Հարավային Ասիայում ամենաարագ ծերացող երկիրը՝ Շրի Լանկան, 2012-ին ունեցել է 60-ից բարձր տարեցների 12.4% մասնաբաժին (2.5 միլիոն մարդ), որը կանխատեսվում է, որ կրկնապատկվի մինչև 2041-ը, երբ բնակչության յուրաքանչյուր չորրորդ քաղաքացու տարիքը կանցնի 60-ը։
Ծերացող բնակչության հետ զուգահեռ ավելանում է առողջապահական ու սոցիալական ծառայությունների անհրաժեշտությունը, հատկապես նրանց համար, ովքեր տառապում են դեմենցիայով՝ տարեցների հաշմանդամության և կախվածության հիմնական պատճառներից։ Այս հանգամանքն ընդգծել է տարեցների մասնագիտացված խնամքի կարիքը՝ առողջապահական համակարգում ընդգրկելով նրանց պահանջները և ապահովելով համարժեք ծառայություններ։

1 октября в разных странах мира отмечается Международный день пожилых людей. Его цель — повысить осведомленность о проблемах и возможностях стареющего населения и содействовать решению их проблем с участием семей, сообществ и организаций.
Согласно данным Статистического комитета Армении за 2024 год, на каждые 1000 человек приходится: 225,8 — в возрасте 60–64 лет, 200,7 — 65–69 лет, 140,8 — 70–74 лет, 70,0 — 75–79 лет, и 89,5 — старше 80 лет.
Согласно шкале старения ООН, страна считается стареющей, если более 7% населения старше 65 лет. В Армении этот показатель составляет около 10,5%, поэтому республика входит в число стареющих стран, сообщает Национальный научно-исследовательский центр здравоохранения «Гераци» при ЕГМУ.
Девиз 2025 года — «Пожилые способствуют переменам на местном и глобальном уровнях: наши стремления, наше благополучие и наши права».
Тематика этого года подчеркивает значимую роль пожилых людей в построении справедливого и устойчивого общества. Они не только потребители, но и активные участники, внося вклад в развитие таких сфер, как доступность здравоохранения, финансовая стабильность и защита прав человека.
Политическая декларация и Мадридский международный план действий по вопросам старения, принятые в 2002 году, остаются основой глобальной политики в этой области. Они призывают создавать условия, благоприятные для людей всех возрастов, с акцентом на развитие, здоровье и поддерживающую среду. Тема 2025 года напрямую отражает эти принципы.
Старение — естественный процесс, но он не всегда сопровождается здоровой и самостоятельной жизнью. Благодаря снижению распространенности инфекционных болезней, улучшению здравоохранения и условий жизни, продолжительность жизни неуклонно растет.
По данным ООН, число людей в возрасте 60 лет и старше увеличилось с 541 млн в 1995 году до 1,2 млрд в 2025 году. К 2050 году ожидается рост до 2,1 млрд. С 2021 по 2050 год доля пожилых увеличится с 10% до 17%. К 2080 году число людей старше 65 лет превысит количество детей младше 18 лет.
Кроме того, к 2050 году численность пожилых старше 65 лет вдвое превысит число детей до 5 лет и почти сравняется с числом детей младше 12 лет. Женщины живут дольше, и в большинстве стран они значительно численно преобладают над мужчинами — эта тенденция сохранится.
Мировая продолжительность жизни в 2025 году достигла 73,5 лет — на 8,6 года больше, чем в 1995 году. Число людей старше 80 лет быстро растет и к середине 2030-х годов достигнет 265 миллионов, превысив число новорожденных.
Самой быстро стареющей страной Южной Азии является Шри-Ланка, где в 2012 году 12,4% населения (2,5 млн человек) были старше 60 лет. К 2041 году этот показатель, по прогнозам, удвоится — каждый четвертый гражданин страны будет старше 60 лет.
С ростом доли пожилого населения возрастает и потребность в медицинской и социальной помощи, особенно для лиц с деменцией — одной из главных причин инвалидности и зависимости у пожилых. Это подчеркивает необходимость специализированного ухода за пожилыми людьми и учета их потребностей в системе здравоохранения.