3 Հոկտեմբեր 2025 - 07:01 AMT
Հոկտեմբերի 2-ին նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հյուրընկալել է Meta ընկերության պատվիրակությանը՝ քննարկելու փոխգործակցության խորացման ուղիները՝ թվային քաղաքականության բնագավառում։
Հանդիպման առանցքում հայտնվել են արհեստական բանականության (ԱԲ) տեխնոլոգիաների ներուժն՝ ուղղված հասարակության և տնտեսության առաջխաղացմանը, ինչպես նաև երեխաների առցանց պաշտպանությանն ուղղված իրազեկման ծրագրերի կարևորությունը։
Քննարկման ընթացքում հատուկ շեշտադրվել է Հայաստանի և Meta-ի միջև կառուցողական երկխոսության շարունակականության և զարգացման կարիքը։
Կողմերը կարևորել են պարբերաբար հանդիպելու անհրաժեշտությունը՝ նպատակ ունենալով համատեղ արձագանքել թվային էկոհամակարգում ի հայտ եկող նոր մարտահրավերներին և մշակել գործնական քայլեր, որոնք կզորացնեն դիմադրողականությունն ու կխթանեն վստահությունը առցանց հարթակներում։
Հայրապետյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ խորացնելու համատեղ աշխատանքը համաշխարհային տեխնոհսկաների հետ՝ ընդգծելով, որ նման գործընկերությունը առանցքային է երկրի համապարփակ թվային վերափոխման ռազմավարության իրականացման մեջ։
«Meta»-ի ներկայացուցիչները, իրենց հերթին, հաստատել են իրենց պատրաստակամությունը շարունակելու երկխոսությունը և կիսվելու փորձով՝ նպաստելով Հայաստանի թվային առաջընթացին և ԱԲ էկոհամակարգի ձևավորմանը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը համաձայնության են եկել համատեղ մշակել հետագա գործողություններ՝ ուղղված Հայաստանի թվային միջավայրի կայունության և առավել անվտանգ ու նորարարական առցանց միջավայրի ստեղծմանն ուղղված աշխատանքների իրականացմանը։

3 Октябрь 2025 - 07:50 AMT
2 октября министр высокотехнологичной промышленности Мхитар Айрапетян принял делегацию компании Meta для обсуждения путей углубления сотрудничества в области цифровой политики.
Ключевыми темами встречи стали потенциал технологий искусственного интеллекта (ИИ) в продвижении общества и экономики, а также важность программ повышения осведомленности, направленных на защиту детей в интернете.
Стороны подчеркнули необходимость продолжения и развития конструктивного диалога между Арменией и Meta. Отмечена важность регулярных встреч с целью совместного реагирования на новые вызовы в цифровой экосистеме и выработки практических шагов, которые повысят устойчивость и доверие к онлайн-платформам.
Айрапетян подтвердил стремление Армении укреплять сотрудничество с мировыми технологическими лидерами, отметив, что такие партнерства играют ключевую роль в реализации стратегии комплексной цифровой трансформации страны.
В свою очередь, представители Meta подтвердили свою готовность продолжать диалог и делиться опытом, способствуя цифровому прогрессу Армении и развитию экосистемы ИИ.
По итогам встречи стороны договорились совместно разработать дальнейшие действия, направленные на укрепление устойчивости цифровой среды Армении и создание более безопасного и инновационного онлайн-пространства.