Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի գլխավոր տնօրեն Ռոման Խուդոլինը հանքարդյունաբերության ֆորումում հայտարարել է, որ Հայաստանի հանքային պաշարները սպառվելու վտանգի առաջ են կանգնած։
«Ինձ որպես ամենախոշոր ներդրողի, որպես հանքարդյունաբերական հսկայի ղեկավարի անհանգստացնում է ՀՀ հանքարդյունաբերական պաշարները։ Գիտեք 2038 թվականին շատ քիչ հանքարդյունաբերողներ կմնան, մնացածը կավարտեն իրենց աշխատանքը, եթե այս ուղղությամբ որևէ քայլ չկատարվի։ Վերջին 10 տարվա ընթացքում որևէ նոր պաշար չի հայտնաբերվել Հայաստանում։ Դա շատ լուրջ մարտահրավեր է»,– ընդգծել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Խուդոլինի խոսքով՝ ոլորտի ընկերությունները պետք է կառավարության հետ համատեղ ձևավորեն նոր մոտեցումներ և կառուցեն փոխադարձ վստահության վրա հիմնված համագործակցություն։ Նա հավելել է, որ ԶՊՄԿ-ն այժմ ինքնուրույն իրականացնում է երկրաբանական հետազոտություններ՝ սեփական ծրագրերի ու լոկացիաների մասշտաբով։
«Նաև ասեմ ձեզ, որ որևէ ընկերություն չի կարող անել որոնողահետազոտական աշխատանքներ։ Ահա թե ինչու պետք է երկրում լինի պետական ուժեղ ռազմավարություն և քաղաքականություն»,– նշել է ԶՊՄԿ գլխավոր տնօրենը։
Ֆորումում հանդես է եկել նաև «Լիդիան Արմենիայի» գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանը՝ առաջարկելով հանքարդյունահանման այլ մոդել։
«Միգուցե պետք է, որ հենց այսօր յուրաքանչյուրս մեր ունեցած հանքային ռուսուրսներn ավելացնենք, քանի որ 2038 թվականին անհայտ է, թե տեխնոլոգիաների զարգացման դեպքում որքան պետքական կլինեն նույն պղինձը կամ ոսկին։ Եթե, օրինակ` ԶՊՄԿ–ն պլան ունի տարեկան մինչև 40 մլն տոննայի արդյունահանում անելու, թող հենց հիմա դա անի, հիմա շահագործի հանքավայրերը, այլ ոչ թե թողնի 20–30 տարի հետո»,– հայտարարել է նա։
Ալոյանի համոզմամբ՝ ոսկու բարձր գները ստիպում են արագացնել ծրագրերը․ այդ թվում՝ օր առաջ սկսել Ամուլսարի շահագործումը։ Նա հավելել է, որ նախ պետք է ընդլայնել արդյունահանման ծավալները, և միայն դրանից հետո անցնել նոր երկրաբանահետազոտական աշխատանքներին։

Генеральный директор Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗПМК) Роман Худолин на горнопромышленном форуме заявил, что Армения столкнулась с угрозой истощения своих минеральных запасов.
«Меня, как крупнейшего инвестора и руководителя горнодобывающего гиганта, тревожат ресурсы Армении. К 2038 году в стране останется очень мало добывающих компаний, остальные прекратят работу, если не предпринять срочных мер. За последние 10 лет в Армении не было открыто ни одного нового месторождения. Это крайне серьезный вызов», — подчеркнул он, сообщает «Спутник Армения».
По словам Худолина, компании отрасли должны совместно с правительством выработать новые подходы и строить сотрудничество, основанное на доверии. Он добавил, что ЗПМК в настоящее время самостоятельно проводит геологоразведку в рамках собственных проектов.
«Скажу также, что ни одна компания не может в одиночку проводить поисково-разведочные работы. Именно поэтому стране необходима сильная государственная стратегия и политика», — отметил он.
На форуме также выступил исполнительный директор компании «Лидиан Армения» Айк Алоян, предложивший альтернативную модель развития отрасли.
«Может быть, уже сегодня каждый из нас должен активнее использовать имеющиеся минеральные ресурсы, потому что в 2038 году в условиях развития технологий неясно, насколько востребованными будут медь или золото. Если, к примеру, у ЗПМК есть план добывать до 40 млн тонн в год, пусть делает это сейчас, разрабатывает месторождения сегодня, а не через 20–30 лет», — заявил он.
По мнению Алояна, высокие цены на золото требуют ускорения всех проектов, включая скорейший запуск Амулсара. Он добавил, что вначале нужно расширять объемы добычи, а уже потом переходить к новым геологоразведочным работам.