7 Հոկտեմբեր 2025 - 07:20 AMT
Հոկտեմբերի 6–ին կայացած դատական նիստում հանրային մեղադրողը և ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի ներկայացուցիչները միջնորդել են Թորգոմ Ասատրյանին դատապարտել 7 տարվաազատազրկման՝ Միրզոյանի նկատմամբ բռնության գործով:
Ըստ դատարանին ներկայացված գործի նյութերի՝ Ասատրյանին մեղադրանք է առաջադրվել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Արարատ Միրզոյանի սպանության փորձ կատարելու համար։ Սակայն դատարանը այդ մեղադրանքը վերաորակել է՝ ավելի մեղմ հոդվածով, մասնավորապես՝ նախկին Քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, հայտնում է Factor.am-ը։
Այդ հոդվածը նախատեսում է պատիժ զանգվածային անկարգությունների ժամանակ դրանց մասնակցի կողմից բռնություն գործադրելը, ջարդ կամ հրկիզում իրականացնելը, գույք ոչնչացնելը կամ վնասելը, հրազեն, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր գործադրելը կամ իշխանության ներկայացուցչին զինված դիմադրելը։
Հոկտեմբերի 6–ին լրացուցիչ դատալսումներ էին, որոնց շրջանակում, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկման առարկա պետք է դառնա նաև մեղադրյալի նկատմամբ պատիժ նշանակելու հարցը։
2020 նոյեմբերի 9-ի լույս 10-ի գիշերը՝ պատերազմը դադարեցնելու մասին Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ ձեռք բերված հրադադարի վերաբերյալ հայտարարությունը զանգվածային լրատվության միջոցներում հրապարակվելուց հետո, Հայաստանի Հանրապետության տարμեր տարածքներում, հատկապես՝ մայրաքաղաք Երեւանում գտնվող ՀՀ կառավարության, Ազգային ժողովի շենքերում եւ պետական նշանակության այլ օբյեկտներում զանգվածային անկարգություններ եղան:
Բացի այդ, նույն օրը Երեւան քաղաքում ծեծի ենթարկվեց ՀՀ ազգային ժողովի նախկին նախագահ, արտաքին գործերի ներկայիս նախարար Արարատ Միրզոյանը:

6 октября в ходе судебного заседания государственный обвинитель и представители главы МИД Армении Арарата Мирзояна ходатайствовали о приговоре в виде 7 лет лишения свободы для Торгома Асатряна.
Изначально Асатряну было предъявлено обвинение в покушении на убийство, якобы совершённом 9 ноября 2020 года, в день объявления о прекращении огня между Арменией, Россией и Азербайджаном. Однако суд переквалифицировал обвинение на менее тяжкую статью — часть 2 статьи 225 прежнего Уголовного кодекса.
Данная статья предусматривает наказание за участие в массовых беспорядках с применением насилия, разрушениями, поджогами, уничтожением имущества, использованием огнестрельного оружия, взрывчатки или оказанием вооружённого сопротивления представителям власти.
Заседание 6 октября включало дополнительные слушания, в рамках которых, в числе прочего, рассматривался и вопрос о мере наказания для обвиняемого.
В ночь с 9 на 10 ноября 2020 года, после публикации в СМИ заявления о прекращении войны между Арменией, Россией и Азербайджаном, в различных районах Армении, особенно в Ереване, произошли массовые беспорядки у зданий правительства, парламента и других государственных объектов. В ту же ночь в столице был избит тогдашний спикер парламента, а ныне министр иностранных дел Арарат Мирзоян.