2025 թվականի հունվարից օգոստոսը ներառյալ բնակչության կենսունակության գործակիցը, որը հաշվի է առնում ծնվածների ու մահացածների հարաբերակցությունը, կազմել է 118.8%։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում ցուցանիշը եղել է 127.8%։ Այս տարվա ութ ամիսների ընթացքում բնական հավելաճը կազմել է 3 227 մարդ, մինչդեռ մեկ տարի առաջ նույն ցուցանիշը եղել է 4 749:
Այս տարի զգալիորեն ավելացել են մանկական մահացության դեպքերը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Վիճակագրական կոմիտեից հայտնել են, որ 2025-ի հունվար-օգոստոս ամիսներին մահացել է 0-4 տարեկան 181 երեխա, որոնցից 147-ը՝ մինչև մեկ տարեկան։ 2024-ին նույն ժամանակահատվածում մահացած երեխաների թիվը կազմել էր 165, այդ թվում՝ 137-ը՝ 0-1 տարեկան։
Ընդհանուր առմամբ, 2025-ի նշված ամիսներին երկրում արձանագրվել է 17,210 մահվան դեպք, այն դեպքում երբ 2024-ի նույն ժամանակահատվածում այդ թիվը եղել է 17,072։
Մահվան հիմնական պատճառների շարքում առաջին տեղում շարունակում են մնալ արյան շրջանառության համակարգի հիվանդությունները, որին հաջորդում են նորագոյացությունները, ինչպես նաև շնչառական և մարսողական օրգանների հիվանդությունները։

С января по август 2025 года коэффициент жизнеспособности населения Армении, рассчитываемый как соотношение рождаемости и смертности, составил 118,8%. В аналогичном периоде 2024 года он составлял 127,8%. Естественный прирост населения за восемь месяцев текущего года составил 3 227 человек, тогда как годом ранее — 4 749 человек.
Как сообщает «Panorama.am » со ссылкой на данные Статистического комитета, в этом году значительно выросла детская смертность. В период с января по август 2025 года умер 181 ребёнок в возрасте от 0 до 4 лет, из них 147 — младше одного года. Для сравнения, в 2024 году за тот же период умерли 165 детей, в том числе 137 — младенцы до года.
Всего за восемь месяцев 2025 года в Армении зарегистрировано 17 210 случаев смерти, тогда как за аналогичный период 2024 года — 17 072 случая.
Основной причиной смерти остаются заболевания системы кровообращения. На втором месте — онкологические заболевания, далее — болезни органов дыхания и пищеварительной системы.