Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը հոկտեմբերի 8-ի նիստում որոշում է կայացրել տուգանել «Տելեկոմ Արմենիա» ընկերությանը՝ իրավական ակտերի պահանջների խախտման համար։
Ընկերության նկատմամբ կիրառվել է 10 միլիոն դրամի վարչական տույժ՝ Հանձնաժողովի համապատասխան իրավական ակտերին չհամապատասխանելու հիմքով։
Նույն նիստում Հանձնաժողովը մի շարք փոփոխություններ է կատարել էլեկտրաէներգետիկական մեծածախ շուկայի առևտրային կանոններում՝ մասնավորապես անդրադառնալով 2025 թվականի ապրիլի 9-ի կարգավորումների ազդեցությանը։
Դրա շրջանակում վերանայվել են «Միջազգային էներգետիկ կորպորացիա» ընկերության համար հաստատված ուղիղ պայմանագրերի շուկայի չափաքանակները՝ 2025 թվականի նոյեմբեր և դեկտեմբեր ամիսների համար։ Այդ ամիսներին ընկերությունը չի ունենա սահմանված չափաքանակներ ուղիղ պայմանագրերով, ինչը թույլ կտա նրան իր ամբողջ էլեկտրաէներգիան վաճառել «օր առաջ» շուկայում՝ կիրառելով մրցակցային գներ։

Комиссия по регулированию общественных услуг Армении на заседании 8 октября приняла решение оштрафовать «Телеком Армения».
На компанию наложен административный штраф в размере 10 миллионов драмов за нарушение требований нормативных правовых актов, сообщает Комиссия по регулированию общественных услуг (ПСРК).
Подробности о характере нарушения не уточняются, однако основанием стала несогласованность с действующими правовыми актами Комиссии.
На том же заседании ПСРК внесла изменения в торговые правила оптового рынка электроэнергии, в частности — с учётом последствий постановлений от 9 апреля 2025 года.
В рамках этих изменений были пересмотрены объёмы прямых контрактов, утверждённые для компании «Международная энергетическая корпорация», на ноябрь и декабрь 2025 года. В указанные месяцы компания не будет иметь квот на прямые контракты, что позволит ей продавать всю электроэнергию на рынке «день вперёд» по конкурентным ценам.