Հոկտեմբերի 8-ին ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետում մեկնարկել է «Փոխակերպվող տնտեսություն. մարդկային կապիտալի զարգացում, ստեղծարար նորարարական տնտեսություն, կայուն ներառական աճ» խորագրով 2-րդ միջազգային գիտաժողովը: Գիտաժողովի կազմակերպիչներն են Երևանի պետական համալսարանի տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետն ու Տարածաշրջանային գիտության ակադեմիան։
IDBank-ը գիտաժողովի հովանավորն է: Բանկի Վարչության նախագահ Մհեր Աբարահամյանի խոսքով՝ Բանկը կարևորում է տնտեսագիտական մտքի զարգացումն ու Հայաստանի՝ այս տեսանկյունից միջազգային գիտական քարտեզի վրա դիրքավորումը։
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկան Կառլեն Խաչատրյանը նշել է․ «Շատ կարևոր է, որ գիտաժողովի կողքին նաև բանկային համակարգն է, ի դեմս IDBank-ի, որովհետև իրականում, ցավոք սրտի, շատ հաճախ նմանատիպ քննարկումները թվում է՝ զուտ ակադեմիական են, մասնավոր հատվածին չեն առնչվում։ Այնինչ, այս քննարկումների գլխավոր նպատակը հասարակության բարեկեցության բարձրացումն է»։
Գիտաժողովի նպատակը նորարարական հետազոտությունների արդյունքների տարածման համար հարթակ ապահովելն է, որը հետագայում կխթանի ակադեմիական շրջանակների և աշխարհի տարբեր գիտակրթական հաստատությունների մասնագետների միջև համագործակցությունը:
«Վերաիմաստավորելով աճը հանուն կլիմայական ավելի ճկուն ապագայի» թեմայով պանելային քննարկման թիրախում գլխավոր հարցը սա է՝ ինչպե՞ս կարող է մաքուր էներգիային անցումը վերաձևակերպել տնտեսական աճի մոդելները և ապահովել կայունություն, համաչափ զարգացում և բարօրություն ինչպես զարգացած, այնպես էլ զարգացող տարածաշրջաններում։
Բանախոսների շարքում է IDBank-ի Կորպորոտիվ բանկինգի գծով տնօրենի տեղակալ Երվանդ Ասլանյանը։
«Մենք բոլորս ապրում ենք մի մոլորակի վրա և եթե այդ մոլորակի հետ չվարվենք մեր տան նման, վաղը կունենանք լուրջ խնդիրներ։ Այո, միգուցե կան ավելի հրատապ՝ «վառվող» հարցեր, բայց կլիմային, շրջակա միջավայրին ուղղված գործառույթները, ամբողջությամբ չի կարող հեռացվել օրակարգից և դրա շուրջ պետք է անընդհատ և հետևողական աշխատել։ Ինչ վերաբերում է միջոցառմանը, ապա նմանատիպ նախագծերը բարձրացնում են հասարակության տեղեկացվածության մակարդակը, հնարավորություն տալիս շատ ավելի լայն շրջանակի ընդունել, պատկերացնել, հասկանալ, թե ինչ ազդեցություն կունենա իրենց գործունեությունը շրջակա միջավայրի վրա, իսկ բանկը կարող է օգնել նրանց հասնել այնպիսի նշաձողի, որ հնարավոինս նվազեցվեն այդ ազդեցությունները»,- նշել է Ասլանյանը։

8 октября на факультете экономики и управления Ереванского государственного университета (ЕГУ) стартовала вторая международная конференция под названием: «Трансформирующаяся экономика: развитие человеческого капитала, креативная инновационная экономика, устойчивый инклюзивный рост». Конференция была организована факультетом экономики и управления ЕГУ совместно с Академией региональных наук.
IDBank является спонсором конференции. По словам председателя Правления Банка Мгера Абраамяна, Банк придаёт большое значение развитию экономической мысли и позиционированию Армении на международной научной карте в этом контексте.
Декан факультета экономики и управления ЕГУ Карлен Хачатрян отметил: «Очень важно, что рядом с конференцией находится и банковская система — в лице IDBank, поскольку, к сожалению, подобные обсуждения часто кажутся сугубо академическими и не связанными с частным сектором. Однако главная цель этих обсуждений — повышение благосостояния общества».
Цель конференции — предоставить платформу для распространения результатов инновационных исследований, которая в будущем будет способствовать сотрудничеству между академическими кругами и специалистами из различных научных и образовательных учреждений мира.
В рамках панельной дискуссии на тему «Переосмысление роста ради более устойчивого к климату будущего» был затронут ключевой вопрос: Как переход к чистой энергии может трансформировать модели экономического роста и обеспечить устойчивость, сбалансированное развитие и благосостояние как в развитых, так и в развивающихся регионах?
Среди спикеров — Ерванд Асланян, заместитель директора по корпоративному банковскому обслуживанию IDBank. «Мы все живем на одной планете, и если не будем относиться к ней как к своему дому, завтра столкнёмся с серьёзными проблемами. Да, возможно, есть более насущные, «горящие» вопросы, но климатическая повестка и экологические вопросы не могут быть полностью исключены из повестки дня — над этим нужно постоянно и последовательно работать.
Что касается мероприятия, то подобные проекты повышают уровень информированности общества, дают возможность более широкой аудитории осознать и понять, какое влияние их деятельность оказывает на окружающую среду. А банк может помочь им достичь такого уровня, при котором это воздействие будет минимизировано», — отметил Ерванд Асланян.