11 Հոկտեմբեր 2025 - 07:16 AMT
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հոկտեմբերի 10-ին այցելել է Ամուլսար՝ տեղում գնահատելու «Լիդիան Արմենիա» ընկերության կողմից իրականացվող հանքարդյունաբերական ծրագիրը։
Նախարարի այցին միացել են Վայոց ձորի մարզպետ Վահագն Արսենյանը, նախարարի տեղակալ Էդգար Զաքարյանը և ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչ Գնել Սանոսյանը, ով հանդիսանում է «Լիդիան Արմենիա» ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամ։
«Լիդիան Արմենիա» փակ բաժնետիրական ընկերության տնօրենի ուղեկցությամբ Պապոյանը շրջել է 960 աշխատակցի համար նախատեսված բնակավանում, ուսումնասիրել կեցության պայմանները։ Ըստ ներկայացված տվյալների՝ ընդհանուր ներդրումների ծավալը հասնելու է 750 միլիոն դոլարի, որոնցից 250 միլիոնը կուղղվի շինարարության ավարտին և հանքի գործարկմանը։
«Ամուլսարի ծրագիրը մեր երկրի ամենամեծ ներդրումային նախաձեռնություններից է․ այն միաժամանակ խթանում է արդյունաբերության զարգացումը, ստեղծում նոր աշխատատեղեր և ապահովում զգալի հարկային մուտքեր պետական բյուջե»,- նշել է նախարարը։
Պապոյանը դիտել է հանքավայրի տարածքում ընթացող ենթակառուցվածքների ու հիմնական շինությունների մասշտաբային շինարարությունը, որին մասնակցում է ավելի քան տասը ընկերություն։ Հաստատված պաշարների ծավալը գնահատվում է 73 տոննա ոսկի և 294 տոննա արծաթ։ Վերջնական արտադրանքը լինելու է դորե՝ ոսկու և արծաթի համաձուլվածք։ Միջազգային շուկայում ոսկու ներկայիս գների հիման վրա հաշվարկվել է, որ շահագործման ընթացքում տարեկան վճարվելիք հարկերն ու ռոյալթիները կգերազանցեն 120 միլիոն դոլարը։
Ծրագրի իրագործման փուլում նախատեսվում է ստեղծել ավելի քան հազար աշխատատեղ։ Ընկերությունը ստանձնել է պարտավորություն՝ տարեկան 7 միլիոն դոլար հատկացնելու Ամուլսարի շրջակա խոշորացված Վայք, Սիսիան և Ջերմուկ համայնքներին։ Հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ ծրագրում ընդգրկված աշխատակիցների թիվը կազմել է 890։
Սեպտեմբերին Հայաստանում գործող մոտ մեկ տասնյակ հասարակական կազմակերպություններ բաց նամակով դիմել էին Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկին (ՎԶԵԲ), հայտնելով իրենց խոր մտահոգությունը Ամուլսարի հանքի նախագծի ֆինանսավորման վերաբերյալ։COP17-ի համաժողովից առաջ ՀԿ-ները բաց նամակ են հղել նաև ՀՀ նախագահին, կառավարությանը և Ազգային ժողովին՝ արտահայտելով անհանգստություն՝ Հայաստանի հակասական բնապահպանական քաղաքականության կապակցությամբ։
2023 թ. հունիսի 6–ին «Լիդիան Արմենիա» և «Ըլայդ Գոլդ Քորփ» ընկերությունների ղեկավարները ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ հանդիպմանն ասել են, որ պատրաստվում են համատեղ իրականացնել Ամուլսարի ծրագիրը։ Քննարկվել են Ամուլսարի հանքավայրի շինարարության վերսկսման ժամկետների, շահագործման մեկնարկի ակնկալվող ժամկետների, ներդրումային ծրագրի ֆինանսավորման ընթացքի և պետություն-ընկերություն համագործակցության հետ կապված հարցեր:
Ամուլսարը ոսկու երկրորդ խոշոր հանքավայրն է Հայաստանում: Գտնվում է ՀՀ Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերի սահմանագլխին, Զանգեզուրի լեռնաշղթայի հյուսիս, հյուսիսարևմտյան ճյուղավորումների ջրբաժանային մասում, 2500-2988 մ բացարձակ բարձրությունների վրա: Այն ղեկավարում է «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ն, որը միջազգային «Lydian international» ընկերության դուստր ձեռնարկությունն է: Տևական ժամանակ է` հանքավայրը չի գործում։ Լիբանանյան «Էլարդ» ընկերությունն Ամուլսարի հանքի շահագործման ընթացքում իրականացրել էր շրջակա միջավայրի ռիսկերի գնահատում:

11 Октябрь 2025 - 08:17 AMT
10 октября министр экономики Армении Геворг Папоян посетил месторождение Амулсар, чтобы на месте ознакомиться с реализацией горнодобывающего проекта компании «Лидиан Армения».
К визиту присоединились губернатор Вайоц Дзора Вагагн Арсенян, заместитель министра Эдгар Закарян и представитель правительства Гнел Саносян, который также входит в совет директоров «Лидиан Армения».
В сопровождении директора компании Папоян осмотрел жилой комплекс, рассчитанный на 960 рабочих, и ознакомился с условиями проживания. Общий объем инвестиций составит $750 млн, из которых $250 млн предназначены на завершение строительства и запуск рудника.
«Проект Амулсар — одна из крупнейших инвестиционных инициатив в нашей стране. Он одновременно стимулирует развитие промышленности, создает рабочие места и обеспечивает значительные налоговые поступления в бюджет», — отметил министр.
Папоян осмотрел масштабное строительство инфраструктуры и основных объектов на территории рудника, в котором участвуют более десяти компаний. По оценкам, подтвержденные запасы составляют 73 тонны золота и 294 тонны серебра. Конечный продукт — сплав золота и серебра (доре). Согласно расчетам на основе текущих мировых цен на золото, ежегодные налоговые и роялти-платежи превысят $120 млн.
В период реализации проекта планируется создать более тысячи рабочих мест. Компания взяла на себя обязательство ежегодно выделять $7 млн укрупнённым общинам Вайк, Сисиан и Джермук. По состоянию на 1 октября, в проекте было задействовано 890 работников.
*В сентябре около десяти общественных организаций Армении направили открытое письмо Европейскому банку реконструкции и развития (ЕБРР), выразив обеспокоенность по поводу финансирования проекта Амулсар. Перед саммитом COP17 НПО обратились также к президенту Армении, правительству и парламенту, выражая тревогу в связи с противоречивой экологической политикой страны.
6 июня 2023 года руководители компаний «Лидиан Армения» и Allied Gold Corp на встрече с вице-премьером Мгером Григоряном заявили о намерении совместно реализовать проект. Обсуждались сроки возобновления строительства, запуск эксплуатации, ход финансирования и взаимодействие с государством.
Амулсар — второе по величине месторождение золота в Армении. Оно расположено на границе Вайоц Дзора и Сюника, в северо-западной части хребта Зангезур, на высоте 2500–2988 метров над уровнем моря. Разработкой занимается ЗАО «Лидиан Армения», дочерняя структура международной компании Lydian International. Долгое время рудник находился в бездействии. Ливанская компания ELARD ранее провела оценку экологических рисков, связанных с эксплуатацией месторождения.*