Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի նախաձեռնությամբ հանդիպում է անցկացվել կլինիկական օրդինատորների հետ։
«Առողջապահության համակարգի համար պատմական փուլում ենք, և շնորհավորում եմ ձեզ, որ դուք եք այն առաջին օրդինատորները, որոնք կունենան անհատական անցումային լիցենզիա՝ գործելու իրավական դաշտում, միջազգային չափորոշիչներին համահունչ լիցենզիայով»,- ողջունելով հանդիպմանը եկած ուսանողներին՝ նշել է առողջապահության նախարարը, հայտնում է առողջապահության նախարարությունը։
Նախարար Ավանեսյանն շեշտել է, որ այս բարեփոխման գործընթացը կարևոր է անցկացնել օրդինատորների հետ հնարավորինս հարթ ու կազմակերպված՝ արձանագրելով խնդիրներն ու հաշվի առնելով նրանց դիտարկումները։ Հենց այս նպատակով էլ կազմակերպվել է քննարկումը, որն ուղեկցվել է մանրամասն հարցուպատասխանի ձևաչափով՝ առնչվող հարցերի պարզաբանման համար։
Նա հատկապես ընդգծել է, որ այս բարեփոխումը միտված չէ սահմանափակելու որևէ օրդինատորի մասնագիտական գործունեությունը. ընդհակառակը՝ բացվում է նոր իրավական հարթակ՝ գործունեությունը շարունակելու և զարգացնելու համար։
Ըստ սահմանված կարգի՝ մինչև դեկտեմբերի 31-ը օրդինատորներն ունեն 3 փորձ (ներառյալ փորձնականը)՝ անհատական անցումային լիցենզիայի քննությունը հանձնելու համար։ Այսօր արդեն մեկնարկել է առաջին քննությունը։ Այս քայլով մեկնարկ է ստացել միջազգային չափանիշներին համապատասխան անհատական անցումային լիցենզիայի կիրառման գործընթացը Հայաստանում։

11 Октябрь 2025 - 08:22 AMT
По инициативе министра здравоохранения Анаит Аванесян состоялась встреча с клиническими ординаторами, в ходе которой министр отметила, что Армения вступила в исторически важный этап в сфере здравоохранения.
«Поздравляю вас — вы первые ординаторы, которые получат индивидуальную переходную лицензию, соответствующую международным стандартам и обеспечивающую легальное право на медицинскую деятельность», — отметила министр, обращаясь к присутствующим студентам. Об этом сообщает Министерство здравоохранения.
Аванесян подчеркнула важность реализации этой реформы в максимально организованной и конструктивной форме, с учетом мнений и проблем ординаторов. Встреча прошла в формате обсуждения с возможностью задать вопросы и получить разъяснения.
Министр отдельно подчеркнула, что нововведение не ставит целью ограничить профессиональную деятельность ординаторов, а, напротив, создает новую правовую основу для её продолжения и развития.
Согласно утверждённому порядку, до 31 декабря ординаторы имеют три попытки (включая пробную), чтобы сдать экзамен и получить индивидуальную переходную лицензию. Сегодня уже стартовал первый экзамен. Таким образом в Армении официально запущен процесс выдачи персональных лицензий по международным стандартам.