15 Հոկտեմբեր 2025 - 07:54 AMT
Շիրակի մարզում տրանսպորտային միջոցների գրանցման և հաշվառման վճարների մի մասի չփոխանցման դեպքեր են բացահայտվել՝ պետությունը զգալի վնաս է կրել։
ՆԳՆ ներքին անվտանգության և հակակոռուպցիոն վարչության ծառայողները ձեռնարկած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզել են, որ Շիրակի մարզի հաշվառման-քննական բաժնի գլխավոր մասնագետը, կատարելով տրանսպորտային միջոցների պետական գրանցման և հաշվառման գործառույթներ, մի շարք տրանսպորտային միջոցների գրանցման ու հաշվառման գործողությունները կատարել է համապատասխան վճարումները պետական հաշվեհամարին կատարված չլինելու պայմաններում։
Պարզվել է նաև, որ նա մի շարք տրանսպորտային միջոցների գրանցման և հաշվառման գործողությունների համար սահմանված պետական վճարումների գումարները ստացել է քաղաքացիներից, սակայն դրանք կա՛մ չի փոխանցել պետական հաշվեհամարին, կա՛մ փոխանցել է մասնակի, հայտնում է ՆԳՆ–ն։
Գլխավոր մասնագետի ապօրինի գործողությունների արդյունքում պետբյուջե 1 միլիոն 132 հազար դրամ պակաս է վճարվել:
Կազմված փաստաթղթերն ուղարկվել են Հակակոռուպցիոն կոմիտե, որտեղ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով և նույն օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ․ կատարվում է նախաքննություն։

15 Октябрь 2025 - 11:10 AMT
В Ширакской области выявлены случаи, когда часть платежей за регистрацию и учет транспортных средств не была перечислена в госбюджет, что привело к значительному финансовому ущербу.
Как сообщает Министерство внутренних дел Армении, сотрудники службы внутренней безопасности и антикоррупционного управления выявили, что главный специалист регистрационно-экзаменационного отдела области выполнял регистрационные действия, не обеспечив при этом перечисление соответствующих сумм на государственный расчетный счет.
Установлено, что он получал от граждан деньги за регистрацию, однако в ряде случаев не перечислял их в бюджет либо делал это частично.
В результате его противоправных действий в государственный бюджет не поступило 1 132 000 драмов.
Документы переданы в Антикоррупционный комитет, где возбуждено уголовное дело по части 2 пунктам 2 и 3 статьи 255, а также части 1 статьи 441 Уголовного кодекса Армении. Ведется предварительное следствие.