15 Հոկտեմբեր 2025 - 12:25 AMT
Քաղաքացիները, այդ թվում՝ արտասահմանում գտնվող ներդրողները, կկարողանան ՀՀ–ում գույք ձեռք բերել հիփոթեքային վարկավորմամբ՝ առանց նոտարական վավերացման և առանց ֆիզիկապես ներկա լինելու։ Այդ մասին Ազգային ժողովի տնտեսական հանձնաժողովի նիստում հայտնել է Կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը՝ ներկայացնելով օրենքի փոփոխությունների նախագիծը։
Նա պարզաբանել է, որ նախագիծը վերաբերում է բանկի կամ վարկային կազմակերպության, գնորդի և վաճառողի միջև կնքվող եռակողմ պայմանագրերին, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Այս փոփոխությամբ սահմանվում է հնարավորություն, որ նման պայմանագրերը իրավունքի պետական գրանցման ներկայացվեն առանց նոտարական վավերացման։ Բանկը՝ որպես հիփոթեքային վարկ տրամադրող, կներկայացնի պայմանագիրը Կադաստրի կոմիտե՝ էլեկտրոնային եղանակով»,– նշել է նա։
Թովմասյանի խոսքով՝ նախաձեռնությունն ունի երկու հիմնական նպատակ՝ առաջինը գործարքի ընթացակարգերի պարզեցումն է և քաղաքացիների ծախսերի կրճատումը, քանի որ այլևս անհրաժեշտ չի լինի տրամադրել լիազորագրեր կամ այցելել նոտարական գրասենյակ։ Երկրորդ նպատակը, ըստ նրա, անշարժ գույքի շուկայի ակտիվացումն է, հատկապես՝ դրսից ուղղված ներդրումների խթանումը։
«Եթե արտասահմանում ապրող մարդը ցանկանում է ներդրում կատարել և գնել գույք հիփոթեքային վարկավորմամբ, նա կարող է առուծախի պայմանագիրը ստորագրել հեռավար եղանակով՝ առանց Հայաստան այցելելու։ Բանկը էլեկտրոնային եղանակով կներկայացնի պայմանագիրը Կադաստրի կոմիտե, որը կդառնա իրավունքի պետական գրանցման հիմք»,– ընդգծել է կոմիտեի ղեկավարը։
Նա նաև հավելել է, որ քաղաքացիներին կտրվի ընտրության հնարավորություն՝ ցանկության դեպքում կարող են օգտագործել նոր թվային մեխանիզմը կամ պահպանել նոտարական վավերացման ավանդական ձևաչափը։ Իսկ օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո Կառավարությունը կհաստատի պայմանագրի միասնական ձև, որի միջոցով էլ կկատարվի տվյալ գործարքների գրանցումը։

15 Октябрь 2025 - 14:18 AMT
Граждане, включая инвесторов, находящихся за пределами Армении, смогут приобретать недвижимость в стране с помощью ипотечного кредита без нотариального удостоверения и физического присутствия. Об этом заявил председатель Комитета кадастра Сурен Товмасян на заседании парламентского экономического комитета, передаёт «Арменпресс».
Законопроект касается трёхсторонних договоров между банком или кредитной организацией, покупателем и продавцом.
«Согласно поправке, такие договоры можно будет представить на государственную регистрацию без нотариального заверения. Банк, предоставляющий ипотечный кредит, будет передавать договор в Комитет кадастра в электронном формате», — пояснил он.
По словам Товмасяна, инициатива преследует две основные цели: упростить процедуру оформления сделки и сократить расходы граждан, исключив необходимость выдачи доверенностей или визита к нотариусу, а также активизировать рынок недвижимости, особенно стимулируя инвестиции из-за рубежа.
«Если человек, живущий за границей, хочет инвестировать и купить недвижимость в Армении в ипотеку, он сможет подписать договор купли-продажи дистанционно, не посещая страну. Банк передаст документ в Кадастр, который станет основанием для государственной регистрации права», — отметил он.
Он также добавил, что у граждан останется выбор: воспользоваться новым цифровым механизмом или сохранить традиционный формат с нотариальным заверением. После вступления закона в силу правительство утвердит единую форму договора, на основе которой будут регистрироваться такие сделки.