16 Հոկտեմբեր 2025 - 14:46 AMT
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի միաբան Ռուբեն վարդապետ Զարգարյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադառնալով վերջին օրերին հոգևորականների դեմ իրականացվող գործողություններին, հորդորել է չվախենալ։
Նա նշել է, որ քահանայական կոչումը Խաչի ճանապարհ է, ոչ թե հարմարվողականության
«Սիրելի’ հոգևոր հայրեր, չվախենանք։ Եթե մերժվում ենք Քրիստոսի անվան համար, ուրեմն ճիշտ ճանապարհի վրա ենք։ Թող մեր զենքը լինի Խաչը, մեր վահանը՝ հավատքը, և մեր հաղթանակը՝ սերն ու միաբանությունը»,–գրել է նա։
Նա հիշեցրել է հայ հոգեւորականների աքսորն ու գնդակահարությունները բոլշևիկյան ռեժիմի օրոք, որի մասին կարդացել էին գրքերում, և անպատկերացնելի էր թվում։ Ըստ նրա՝ այսօր փոխվել են դերակատարները, բայց ոչ պատկերն ու էությունը։
«Այսօր, երբ մեր Սուրբ Եկեղեցին կրկին կանգնած է հալածանքի քամիների դիմաց՝ թեկուզ սեփական իշխանությունների կողմից, մենք կանչված ենք հիշելու Տիրոջ այն խոսքը, որը երբեք չի կորցրել իր զորությունը. «Երանի՜ ձեզ, երբ ձեզ նախատեն ու հալածեն կամ ստելով՝ ձեր մասին ամեն տեսակ զրպարտություն անեն իմ հետեւորդը լինելու համար։ Ցնծացե՛ք եւ ուրախացե՛ք, որովհետեւ մեծ է ձեր վարձատրությունը երկնքում» (Մատթ. 5։11–12)։
Քրիստոսի եկեղեցին, որի լիարժեք մաս է Հայ եկեղեցին, երբեք չի ապրել անխռով պայմաններում։ Այն ծնվել է հալածանքների բովում՝ Սուրբ Հոգու զորությամբ։ Աշխարհը, որ մերժեց իր Փրկչին, չի կարող ընդունել Նրա մարմինը՝ Եկեղեցին։ Սակայն պատմությունը վկայում է, որ Եկեղեցին կանգնած է Խաչի վրա, բայց չի խորտակվում։
Երբ առաջին դարերում հալածում էին քրիստոնյաներին, նրանք չէին տագնապում, հուսահատվում, փախչում՝ այլ հավաքվում էին խորշերում, աղոթում էին և ջերմեռանդությամբ մկրտում նոր հավատացյալների։ Նրանք գիտեին, որ Ճշմարտությունն անհնար է կապանքել շղթաներով։ Ինչպես Սուրբ Պողոս առաքյալն է ասում.
«Ես բանտարկված եմ, ինչպես մի չարագործ, բայց Աստծո խոսքը հնարավոր չէ բանտարկել» (Բ Տիմ. 2։9)։
Այսօր մեզ թվում է, թե նոր երևույթ է, որ աշխարհիկ իշխանությունները ապօրինությունների միջոցով հալածանք են սանձազերծել հայ հոգևորականության դեմ։ Բայց ոչ՝ սա նույն փորձությունն է, որը միշտ ուղեկցել է մեզ մեր հավատքի և առաքելության ճանապարհին։ Հիշենք հայ հոգևորականների աքսորն ու գնդակահարությունները բոլշևիկյան ռեժիմի օրոք, որի մասին կարդացել էինք գրքերում, և անպատկերացնելի էր թվում։ Այսօր փոխվել են դերակատարները, բայց ոչ պատկերն ու էությունը. ժողովրդավարության թիկնոցով նույն բոլշևիկներն են՝ նեոբոլշևիկները, գուցե հայ հոգևորականին մատնող, սպանող, եկեղեցի քանդող պապերի թոռներն ու ծոռները։ Բայց ինչպես ոսկին մաքրվում է կրակի միջով, այդպես էլ Եկեղեցին մաքրվում և զորանում է փորձություններով»,–ասվում է գրառման մեջ։
Վարդապետը նշել է, որ այս խավարի մեջ իրենք կոչված ենք լինելու լույս առկայծող և հույս ներշնչող՝ այդ թվում հալածանքի մեջ անձնական օրինակով։
«Իբրև Հայ եկեղեցու հոգևորական՝ մեր կոչումն է՝ լինել ոչ թե աշխարհի հարգանքն ակնկալող սպասավոր, այլ Տիրոջ վկա։ Քահանայական կոչումը Խաչի ճանապարհ է, ոչ թե հարմարվողականության»,–գրել է նա։
Վարդապետը հավելել է, որ եկեղեցին ոչ թե մարդկային հաստատություն է, այլ Աստծո մարմին՝ հաստատված Սուրբ Հոգու շնորհով։
«Ոչ մի օրենք կամ իշխանություն, ոչ մի դավաճանություն կամ ատելություն չի կարող տապալել այն, ինչ Քրիստոս հիմնեց Իր արյամբ, «որ մահն անգամ իր ամբողջ զորությամբ չկարողանա հաղթահարել» (Մատթ. 16։18)։
Ուրեմն, սիրելի’ հոգեւոր հայրեր, չվախենանք։ Եթե մերժվում ենք Քրիստոսի անվան համար, ուրեմն ճիշտ ճանապարհի վրա ենք։ Թող մեր զենքը լինի Խաչը, մեր վահանը՝ հավատքը, և մեր հաղթանակը՝ սերն ու միաբանությունը։
Այս օրերին առավել զորացնենք մեր աղոթքը, առավել սրբությամբ մատուցենք Սուրբ Պատարագը, եւ մեր հավատացյալներին փոխանցենք ոչ թե վախ, այլ՝ քաջություն»,–ասվում է գրառման մեջ։

Отец Ру́бен Заргарян из Святого Эчмиадзина откликнулся на последние действия против духовенства и призвал духовных отцов не бояться гонений.
Он подчеркнул, что «призвание священнослужителя — это путь Креста, а не приспособления». Обратившись к своим собратьям: «Дорогие духовные отцы, не будем бояться. Если нас отвергают ради имени Христова, значит мы на правильном пути. Пусть нашим оружием будет Крест, щитом — вера, а победой — любовь и единство».
Он вспомнил ссылку и расстрелы армянского духовенства при большевистском режиме — описанные в книгах, когда‑то казавшиеся немыслимыми. По его словам, лица могут меняться, но само изображение и суть остаются прежними.
«Сегодня, когда наша Святая Церковь вновь стоит перед ветрами гонений — даже со стороны собственных властей — мы призваны вспомнить слова Господа, которые никогда не теряют силы: “Блаженны вы, когда будут поносить и гнать вас, и всячески произносить неправду о вас ложно ради Меня. Радуйтесь и веселитесь, ибо велика ваша награда на небесах” (Матф. 5:11–12).»
Церковь Христова, частью которой является Армянская церковь, никогда не жила безмятежно. Она родилась через гонения силою Святого Духа. Мир, отвергший Своего Спасителя, не способен принять Его Тело — Церковь. Но история свидетельствует, что Церковь стоит на Кресте, но не тонет.
В первые века, когда христиан преследовали, они не впадали в панику, не отчаивались и не убегали. Они собирались в укрытиях, молились и крестили новых верующих. Они знали, что истину невозможно заковать в цепи. Как апостол Павел говорит: «Я в узах, как злодей, но слово Божие не в узах» (2 Тим. 2:9).
Сегодня нам может казаться новым, что светские власти начинают гонения на армянское духовенство незаконными методами. Но нет — это тот же искушение, которое всегда сопровождало нас на пути веры и миссии. Вспомним ссылки и расстрелы армянского духовенства большевиками, о которых читали в книгах и что казалось немыслимым. Сегодня роли изменились, но не образ и суть: демократический покров скрывает тех же большевиков, но в новой форме, может быть, потомков попов, предавших, разрушавших церковь. Но как золото очищается огнём, так и Церковь очищается и укрепляется сквозь испытания.»
Он отметил, что в этой тьме они призваны быть светочами и вселять надежду, в том числе личным примером в гонениях.
«Как духовенство Армянской церкви, наше призвание — не быть служителями, ожидающими мира уважения, а свидетелями Господа. Призвание священства — путь Креста, не приспособления», — написал он.
Он добавил, что Церковь — не человеческое учреждение, а Тело Божие, основанное благодатью Святого Духа.
«Никакой закон или власть, никакая измена или ненависть не могут свергнуть то, что Христос основал Своей кровью, чтобы и смерть со всей силой не могла победить» (Матф. 16:18).
«Итак, дорогие духовные отцы, не будем бояться. Если нас отвергают ради имени Христова, значит мы на верном пути. Пусть нашим оружием будет Крест, щитом — вера, а победой — любовь и единство.
В эти дни усилим наши молитвы, совершим Святую Литургию с большей святостью и передадим нашим верующим не страх, а мужество».
Утром 15 октября Следственный комитет при сопровождении Службы национальной безопасности провёл обыски в резиденции Арагацотнской епархии и в домах ряда священнослужителей. После этого десятки духовенства, в том числе глава епархии епископ Мкртич Прошян и светские служащие, были взяты Следственным комитетом под стражу. По решению суда епископ Мкртич Прошян арестован на два месяца, а священник Гарегин Арсенян, настоятель церкви Святого Геворга в Мугни и канцелярий епархии, на один месяц. Остальные получили статус свидетелей. Следственный комитет сообщил, что в отношении епископа Прошяна возбуждено уголовное дело по двум статьям Уголовного кодекса РА: злоупотребление служебным положением с целью препятствования осуществлению избирательного права и принуждение к участию в собраниях посредством злоупотребления властью.