Հայաստանի արտգործնախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը Կամպալայում կայացած Չմիավորման շարժման 19-րդ նախարարական հանդիպմանը հայտարարել է, որ ՀՀ–ն հանձնառու է Հարավային Կովկասում խաղաղության պահպանմանը։
Նա նշել է նաև, որ տրանսպորտային կապուղիների ամբողջական ապաշրջափակումը կբացահայտի տարածաշրջանի լայնածավալ տարանցիկ և առևտրային ներուժը։
Փոխնախարարը հավելել է, որ ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրավիճակում, երբ խաթարվել է բազմակողմ համագործակցությունը է, նվազել է պետությունների միջև փոխվստահությունը, իսկ միջազգային իրավունքը բախվում է մարտահրավերների, Հայաստանը հավատացած է, որ միջազգային հարթակները պետք է միավորեն ջանքերը համարժեք և ժամանակին արձագանք ապահովելու համար:
«Մենք պետք է վճռական լինենք` մեժելու ուժի կիրառումը և ցանկացած գործողություն, որը կխախտի պետությունների ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։
Կամպալայի հռչակագրի և, ընդհանուր առմամբ, Չմիավորման շարժման օրակարգի առանցքային թեմաներից է Պաղեստինի հարցը։ Այս համատեքստում Հայաստանը շարունակաբար ընդգծել է, որ Պաղեստինի և Իսրայելի ժողովուրդների համար հարատև կայունություն, անվտանգություն, խաղաղություն և բարեկեցություն կարող է երաշխավորվել միայն երկու անկախ հարևան պետությունների գոյությամբ, որտեղ բոլորը կօգտվեն խաղաղ համակեցության առավելություններից: Առաջնորդվելով այս գաղափարով և լինելով երկու պետություն սկզբունքի վաղեմի աջակից՝ Հայաստանը 2024 թ. հունիսին ճանաչել է Պաղեստինի Պետությունը, իսկ այնուհետև՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 79-րդ նստաշրջանի շրջանակներում, հաստատել է դիվանագիտական հարաբերություններ: Հայաստանն ակտիվորեն մասնակցել է Ֆրանսիայի և Սաուդյան Արաբիայի համանախագահությամբ կազմակերպված Պաղեստինի հարցի խաղաղ կարգավորման և երկու պետություն սկզբունքի իրագործման հարցով միջազգային բարձրաստիճան համաժողովին և սատարել դրա եզրափակիչ փաստաթուղթը՝ Նյու Յորքի հռչակագիրը: Մենք ողջունում ենք Գազայում հրադադարի վերաբերյալ համաձայնությունը՝ ուղղված մարդասիրական օգնության անխափան մատակարարման ապահովմանը և պատանդների ազատ արձակմանը: Եվ որ ամենակարևորն է` բանակցությունները պետք է շարունակեն լինել միակ գործնական ուղին՝ Մերձավոր Արևելքում երկու պետություն սկզբունքի հիման վրա արժանապատիվ և հարատև խաղաղության հասնելու համար:
Հայաստանը լիովին հանձնառու է Հարավային Կովկասում խաղաղության, կայունության պահպանմանը և բարգավաճմանը։ Այս տարվա օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքներով նախաստորագրվել է «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագիրը, ինչպես նաև ստորագրվել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի և Միացյալ Նահանգների նախագահի` որպես վկա, համատեղ Հռչակագիրը։ Այն նշանավորում է մեր տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը՝ նոր հնարավորություններ բացելով քաղաքական երկխոսության, առևտրի և ներդրումների համար, այդ թվում՝ Չմիավորման շարժման անդամ պետությունների հետ։
Մենք համոզված ենք, որ տրանսպորտային կապուղիների ամբողջական ապաշրջափակումը կբացահայտի տարածաշրջանի լայնածավալ տարանցիկ և առևտրային ներուժը։ Ավելին, «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության և դրա բաղադրիչ մաս հանդիսացող TRIPP նախագծի իրագործումը խթան կհանդիսանա տնտեսական աճի, երկխոսության և մարդկանց միջև շփումների համար՝ նպաստելով ավելի լայն կայունությանը և բարգավաճմանը։ Այս նախաձեռնություններն արտացոլում են Հայաստանի տեսլականը՝ փոխակերպելու մեր տարածաշրջանը մշակույթների և շուկաների կամրջի՝ հիմնված խաղաղության և համագործակցության վրա։ Մենք ակնկալում ենք Չմիավորման շարժման աջակցությունը «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը և TRIPP նախագծին։
Եվ վերջապես, 2026 թ. հոկտեմբերին Հայաստանը հյուրընկալելու է Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովը (COP17): Երկու շաբաթ շարունակ Հայաստանի մայրաքաղաքը Երևանը, կվերածվի գլոբալ բնապահպանական բանակցությունների կենտրոնի, այդ թվում այնպիսի անկյունաքարային թեմաների շուրջ, ինչպիսիք են Կունմին-Մոնրեալի կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակի վերանայումը, ռեսուրսների մոբիլիզացումը, ինչպես նաև կլիմայի փոփոխության և կենսաբազմազանության պահպանության փոխկապակցվածությունը։ Հայաստանյան նախագահությունը ջանք չի խնայի ապահովելու COP17-ի իրապես ներառական և բոլոր շահագրգիռ կողմերի ներգրավմամբ անցկացումը՝ համախմբելով կառավարություններին, միջազգային կազմակերպություններին, բնիկ ժողովուրդներին և տեղական համայնքներին, քաղաքացիական հասարակությանը և մասնավոր հատվածին՝ նպատակ ունենալով ձևավորել կենսաբազմազանության պահպանության ուղղությամբ արդյունավետ և նպատակահեն գործողություններ»,–ասել է փոխնախարարը։

Выступая на 19-й министерской встрече Движения неприсоединения в Кампале, заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян заявил, что Армения полностью привержена делу мира и стабильности на Южном Кавказе.
Он подчеркнул, что разблокирование транспортных маршрутов в регионе может раскрыть значительный транзитный и торговый потенциал.
Абисогомонян отметил, что в условиях современной геополитической нестабильности, ослабления многостороннего сотрудничества и роста вызовов международному праву, международные платформы должны действовать скоординированно и оперативно.
«Мы должны решительно отвергать применение силы и любые действия, нарушающие суверенитет и территориальную целостность государств», — подчеркнул он.
Коснувшись палестинского вопроса, он напомнил о многолетней поддержке Арменией принципа двух государств и устойчивого мира на Ближнем Востоке. В этом контексте он отметил признание Арменией Государства Палестина в июне 2024 года и установление дипломатических отношений в рамках 79-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН. Армения также приняла участие в международной конференции по урегулированию, организованной Францией и Саудовской Аравией, поддержав её итоговый документ — Нью-Йоркскую декларацию. Армения приветствует соглашение о прекращении огня в Газе, обеспечивающее доставку гуманитарной помощи и освобождение заложников.
Говоря о Южном Кавказе, он отметил, что 8 августа в Белом доме состоялась трёхсторонняя встреча, на которой премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Азербайджана Ильхам Алиев и президент США Дональд Трамп подписали совместную Декларацию. Также была предварительно подписана договорённость между главами МИД Армении и Азербайджана о мирном соглашении и установлении межгосударственных отношений.
«Это важный шаг на пути к установлению мира в нашем регионе и открытие новых возможностей для политического диалога, торговли и инвестиций, в том числе с государствами-членами Движения неприсоединения», — заявил Абисогомонян.
Он отдельно выделил важность транспортного соединения и представил инициативу «Перекресток мира» и её компонент TRIPP, как катализаторы экономического роста, диалога и взаимодействия между людьми. Армения рассматривает регион как мост между культурами и рынками, основанный на сотрудничестве и мире, и рассчитывает на поддержку Движения неприсоединения.
В завершение он сообщил, что в октябре 2026 года Армения примет 17-ю Конференцию сторон (COP17) Конвенции о биологическом разнообразии. В течение двух недель Ереван станет центром глобальных экологических переговоров, включая пересмотр рамок Кунмина-Монреаля, мобилизацию ресурсов и связь между изменением климата и сохранением биоразнообразия. Армянское председательство приложит все усилия, чтобы обеспечить инклюзивность мероприятия, объединив правительства, международные организации, коренные народы, гражданское общество и частный сектор для выработки эффективных и целенаправленных решений.