Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում զգուշացնում է թիրախային հարձակումների մասին:
«Զգուշացում՝ թիրախային հարձակումների մասին։ Նկարագրեմ սցենարը.
- Կեղծ WhatsApp, Viber հաշվով կապնվում է ձեզ հետ ձեզ մոտիկ մարդու կրկնօրինակը։ Մարդ, ում վստահում եք։ Ու լավ նախապատրաստված է։ Ասում է, որ ԱԱԾ–ն հայտնաբերել է լուրջ խնդիր։ Բայց հետն էլ ձեր ծանոթը բարեխոսել է, որ պարզապես պետք է համագործակցել։ Ու կկապնվի էս անունով ԱԱԾ աշխատակից։
- Զանգում է կեղծ աշխատակիցը։ Խոսում է ռուսերեն։ Թե բա՝ Ադրբեջանից ձեր հաշվին միլիոնավոր դոլարներ են փոխանցել։ Հարցին, թե ինչո՞ւ եք ռուսերեն խոսում, թե բա՝ սա համատեղ Ադրբեջանի հետ գործողություն է ու նյութերը պետք է օգտագործվեն էնտեղի դատարանում էլ։
- Հետո ԿԲ-ն են խառնում, թե բա՝ պետք ա ձեր գումարները բանկից կանխիկացնել, ու ուղարկել նոր հաշվի, որ էն վատ գումարի հետ չխառնվի, նման բաներ։
Դե, ինչպես հասկանում եք, գումարը գնալու ա, կորի։
Հետաքրքիր փաստեր.
- Իմ իմացած դեպքերում թիրախավորվել են քաղհասարակության և մամուլի ներկայացուցիչները։ Բայց, հնարավոր է՝ ավելի լայն թիրախավորում լինի։

20 Октябрь 2025 - 12:27 AMT
Эксперт по кибербезопасности Самвел Мартиросян на своей странице в Facebook предупредил о целевых атаках, осуществляемых через WhatsApp и Viber с использованием поддельных аккаунтов.
Он описал следующую схему: с жертвой связывается человек, который выдаёт себя за близкого друга или знакомого — с поддельного аккаунта. Этот «знакомый» сообщает, что Служба национальной безопасности (СНБ) обнаружила серьёзную проблему, но он сам замолвил слово, и теперь нужно просто «сотрудничать».
Далее звонит «сотрудник СНБ» — по-русски. Он утверждает, что на счёт жертвы из Азербайджана перевели миллионы долларов. На вопрос, почему разговор на русском, отвечает: это совместная операция с Азербайджаном, материалы будут переданы в их суд.
Затем в схему вовлекается «Центробанк» — якобы необходимо снять деньги с банковского счёта и перевести на другой, чтобы не смешались с «плохими» средствами.
Как поясняет Мартиросян, после перевода деньги бесследно исчезают.
Он отметил, что, по известным ему случаям, жертвами стали представители гражданского общества и СМИ, но возможно, что атаки затрагивают более широкую аудиторию. «Они хорошо готовятся и изучают связи своих целей», — подчеркнул он.