2026 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստանում աշխատանքային պայմանագրերը պարտադիր կերպով կնքվելու են միայն էլեկտրոնային տարբերակով։ Այդ մասին հայտարարել է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատանքի և զբաղվածության վարչության ղեկավար Ժորա ՍարգսյանըԼ
Նա նշել է, որ արդեն իսկ հարթակում գործարկվել է անհրաժեշտ գործիքակազմը, և արդեն առկա են թվային եղանակով կնքված առաջին պայմանագրերը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Մինչև տարեվերջ ունենք ժամանակ և այս ընթացքում գործատուները կարող են կամավորության սկզբունքով օգտվել հարթակից, նոր պայմանագրերը կնքել էլեկտրոնային տարբերակով։ Այս ընթացքում գործարկված համակարգի հնարավորությունները կստուգվեն, կհասկանանք հնարավոր խնդիրները։ Արդեն հունվարի 1-ից գործընթացը կլինի պարտադիր բոլոր գործատուների համար»,-ասել է Ժորա Սարգսյանը։
Հարթակում առկա է աշխատանքային պայմանագրի կաղապար՝ պարտադիր լրացվող դաշտերով, որոնք գործատուն պետք է լրացնի համապատասխան տվյալներով։ Դաշտերի լրացումից հետո պայմանագիրը պետք է ստորագրվի էլեկտրոնային եղանակով։ Աշխատողն իր հերթին self-portal հարթակի միջոցով ծանուցում կստանա պայմանագրի պատրաստման մասին և, ծանոթանալով դրան, էլեկտրոնային ստորագրությամբ կարող է հաստատել։
«Այս ընթացքում գործատուներից ամենաշատ բարձրացվող հարցը եղել է էլեկտրոնային ստորագրության հարցը, մասնավորապես, այն, որ ոչ բոլորն ունեն։ Ասեմ, որ դա ընդամենը մեկ անգամյա գործողություն է։ Այսինքն, եթե քաղաքացին մեկ անգամ ստացավ այս ստորագրությունը, ապա հաջորդիվ այլևս անելու բան չունի։ Դրանից բացի, եկամուտների հայատարարագրման գործընթացով պայմանավորված, բազմաթիվ քաղաքացիներ արդեն ձեռք են բերել էլեկտրոնային ստորագրություն»,-ասել է Ժորա Սարգսյանը։
Ինչ վերաբերում է ավելի վաղ կնքված աշխատանքային պայմանագրերին, ապա նախարարությունում առաջարկվել է լուծում. 2026 թվականի հունվարի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 31-ը գործատուները ժամանակ կունենան այդ պայմանագրերը ևս ներմուծելու էլեկտրոնային հարթակ։ Դա վերաբերում է այն աշխատակիցներին, որոնք այդ պահին դեռ աշխատում են տվյալ գործատուի մոտ։ Իսկ այն պայմանագրերը, որոնք արդեն դադարեցվել են, համակարգում մուտքագրելու անհրաժեշտություն չի լինի։
Այդ պայմանագրերը կներառվեն հարթակում տվյալ օրվա ամսաթվով, աշխատողը կստորագրի իր էլեկտրոնային ստորագրությամբ, սակայն պայմանագրում նշված կլինի նրա աշխատանքի սկսման իրական տարեթիվը՝ օրինակ՝ 2001 թվականը։
Նախատեսվող փոփոխությունները թույլ կտան էականորեն նվազեցնել փաստաթղթաշրջանառության ծավալը, գործատուների գործողությունները դարձնել ավելի պարզեցված, իսկ պայմանագրերը՝ համապատասխան օրենսդրական պահանջներին։ Աշխատողները ևս կկարողանան մեկ հարթակում տեսնել իրենց պայմանագրերը՝ խուսափելով տարբեր իրավական խնդիրներից։

С 1 января 2026 года в Армении новые трудовые договоры должны заключаться исключительно через электронную систему.
С 1 января 2026 года в Республике Армения трудовые договоры обязательно будут заключаться только в электронном виде. Об этом заявил начальник Управления труда и занятости Министерства труда и социальных вопросов Жора Саргсян.
Он отметил, что на платформе уже запущен необходимый инструментарий, и уже имеются первые договоры, заключённые в цифровом формате.
«До конца года у нас есть время и в течение этого периода работодатели могут на добровольной основе пользоваться платформой, новые договоры подписывать в электронном варианте. В это время будут проверены возможности внедрённой системы, выявлены возможные проблемы. А с 1 января процесс станет обязательным для всех работодателей», — сказал Саргсян.
На платформе предусмотрен шаблон трудового договора с обязательными для заполнения полями, которые работодатель должен заполнить соответствующими данными. После заполнения полей договор должен быть подписан в электронном виде. Работник в свою очередь получает уведомление через платформу self‑portal о подготовке договора и после ознакомления может подтвердить его электронной подписью.
«В течение этого периода у работодателей чаще всего поднимался вопрос об электронной подписи, в частности о том, что не все её имеют. Скажу, что это всего лишь одноразовое действие. То есть, если гражданин один раз получил эту подпись, то впоследствии ему ничего дополнительно делать не нужно. Кроме того, многие граждане уже имеют электронную подпись в связи с процессом декларирования доходов», — отметил Саргсян.
Что касается ранее заключённых трудовых договоров, то в министерстве предложили решение: с 1 января 2026 года по 31 декабря 2026 года работодатели получат время для того, чтобы также импортировать эти договоры в электронную платформу. Это касается тех сотрудников, которые в тот момент ещё работают у данного работодателя. А вот договоры, которые уже прекращены, потребности в их входе в систему не будет.
Такие договоры будут включены в платформу с датой ввода данных, работник подпишет их электронной подписью, однако в договоре будет указана фактическая дата начала работы — например, 2001 год.
Предусмотренные изменения позволят значительно сократить объём документооборота, упростить действия работодателей и обеспечить соответствие договоров требованиям законодательства. Работники также смогут видеть свои договоры на одной платформе — избегая различных юридических проблем.