21 Հոկտեմբեր 2025 - 13:03 AMT
Իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն առաջարկում է հանրային հեռարձակողների նվազագույն թիվը երեքից դարձնել երկուս։ «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում փոփոխություններն ԱԺ-ում ներկայացրել է «ՔՊ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Ղազարյանը։
Միևնույն ժամանակ նա հավելել է, թե նվազագույն շեմի փոփոխությունը չի նշանակում, որ հանրային հեռարձակողները չեն կարող երկուսից ավելի լինել։ Նա հիշեցրել է, որ այս պահին հանրային միջոցներով 5 հեռարձակում կա՝ հեռուստատեսությունը և ռադիոն ներառյալ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Նախկինում հանրային հեռարձակողներից մեկի կապակցությամբ պետությունը մեկ անձից՝ ՍՊԸ-ից, տարիների ընթացքում գնում է կատարել առանց մրցույթի՝ մոտ 3 մլրդ դրամի», ու այդ միջոցները կարող են ավելի արդյունավետ ծախսվել։ Կարծում ենք՝ այդ միջոցները կարող են ավելի արդյունավետ ծախսվել՝ նկատի ունենալով նաև այն հանգամանքը, որ «Հանրօգուտ մեդիամիջավայր» հիմնադրամը կրթական-մշակութային կոնտենտի համար նախատեսված միջոցները բաշխելու է մուլտիպլեքսի բոլոր հեռուստաընկերություններին։ Այսինքն՝ բոլոր հեռուստաընկերությունները հավասար մրցակցային հնարավորություն կունենան հանրային միջոցներից օգտվելու»,- մանրամասնել է Ղազարյանը։
Անկախ պատգամավոր Գեղամ Նազարյանը նկատել է, թե հանրային դաշտում մտահոգություն կա, որ այս նախագծի նպատակը «Շողակաթ» հեռուստաընկերությունը փակելն է։
«Խնդրում եմ ասեք ձեր հստակ տեսակետն այս մտահոգության վերաբերյալ»,- նշել է նա։
Իշխանական պատգամավորը պատասխանել է, թե դա ո՛չ մտահոգություն է, ո՛չ էլ կարծիք, քանի որ իրենք այդ նպատակի մասին հայտարարել են։
«Այո, նախաձեռնությունը «Շողակաթ» ՍՊԸ-ի հետ կապված խնդիրներն է կարգավորելու, որովհետև այս տարիների ընթացքում 3 մլրդ դրամ առանց մրցույթի տրվել է մեկ կազմակերպության։ Կարծում եմ՝ թե՛ ընդդիմության, թե՛ քաղաքացիական հասարակության կողմից ավելի տեղին կլիներ բարձրաձայնել միջոցների անարդյունավետ ծախսման նախադեպը՝ ներառյալ մեր կառավարման 7 տարիների ընթացքում»,- շարունակել է Ղազարյանը։
Գեղամ Նազարյանը նկատեց, որ ինչ-որ մի օր կարող է պարզվել, որ, օրինակ, Մատենադարանը հատկացված միջոցներն արդյունավետ չի ծախսել, սակայն դա չի նշանակում, որ այն պետք է փակվի։ Պատգամավորը հորդորել է հետ կանգնել որոշումից։
Ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը նախագծի զեկուցողին հորդորել է «չարաշահումներ չներկայացնել աչքաչափով»։
Ղազարյանը արձագանքել է ընդդիմության քննադատությանը՝ նշելով, որ հստակ հիմնավորում չի ներկայացնի, քանի որ այնուամենայնիվ ընդդիմությունը դեմ է քվեարկելու։
Նա նաև հավելել է. «Դուք ընդամենը ուզում եք, որ լինի համապետական հեռուստահեռարձակման ալիք, որը կունենա մշակութային և կրթական բովանդակություն տարածելու պարտավորություն, բայց կհեռարձակի վարչապետի ձեր թեկնածու Դավիթ Համբարձումյանի երթն ուղիղ եթերով»։
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ գործող համակարգը առաջացնում է խնդիրներ՝ կապված ռեսուրսների բաշխման բարդության, բովանդակության կրկնման, կրթական ու մշակութային հաղորդումների ցածր դիտարկվածության, ինչպես նաև կառավարման ու գործառնական ծանրաբեռնվածության հետ։

Фракция «Гражданский договор» предлагает снизить минимальное количество общественных телерадиокомпаний с трёх до двух. Поправки в закон «Об аудиовизуальных СМИ» в парламенте представила депутат от правящей силы Тагуи Газарян.
При этом она отметила, что изменение минимального порога не означает, что общественных вещателей не может быть больше двух. По словам депутата, на данный момент за счёт государственных средств вещают пять каналов, включая телевидение и радио, сообщает «Спутник Армения».
«В прошлом государство годами осуществляло закупки без конкурса у одного субъекта, ООО “Шогакат”, на сумму около 3 млрд драмов», отметила она, подчеркнув, что эти средства можно использовать более эффективно. «Мы считаем, что средства можно распределять рациональнее, учитывая также, что Фонд “Общественная медиасреда” будет распределять ресурсы, предназначенные для образовательного и культурного контента, между всеми телекомпаниями, входящими в мультиплекс. Это создаёт равные условия для всех», пояснила депутат.
Независимый депутат Гегам Назарян отметил, что в обществе растёт обеспокоенность тем, что цель проекта — закрытие телеканала «Шогакат».
«Прошу озвучить вашу чёткую позицию по поводу этих опасений», заявил он.
Представительница власти ответила, что это не обеспокоенность и не мнение, поскольку цель прямо заявлена.
«Да, инициатива касается урегулирования проблем с ООО “Шогакат”», подтвердила Газарян. «За эти годы одной организации были выделены 3 млрд драмов без конкурса. Думаю, что оппозиция и гражданское общество лучше бы сосредоточились на критике неэффективного расходования средств, в том числе в течение семи лет нашего правления».
Назарян возразил, что даже если когда-либо выяснится, что, к примеру, Матенадаран неэффективно использует средства, это не означает, что его нужно закрыть. Он призвал отказаться от рассматриваемого решения.
Депутат от оппозиционного блока «Айастан» Лилит Галстян призвала докладчика «не делать выводов о злоупотреблениях на глаз».
В ответ на критику оппозиции Газарян заявила, что не приведёт обоснований, поскольку оппозиция в любом случае проголосует против.
«Вы просто хотите, чтобы существовал общенациональный телеканал, обязанный транслировать культурный и образовательный контент, но который при этом будет в прямом эфире показывать шествия премьерского кандидата Давида Амбарцумяна», — добавила она.
В пояснительной записке к проекту отмечается, что существующая система создаёт сложности в распределении ресурсов, дублировании контента, низком уровне просмотров образовательных и культурных программ, а также высокую нагрузку на управление и операционные процессы.