Երևանի քաղաքապետարանի և Նեապոլի քաղաքապետարանի միջև ստորագրվել է բարեկամության և համագործակցության մասին համաձայնագիր:Կողմերը նկատել են, որ ստորագրված փաստաթուղթը կարևոր հիմք է համատեղ ծրագրեր իրագործելու ու կուտակված փորձը փոխանակելու համար, հայտնում է քաղաքապետարանը։
Կարևորելով իտալական քաղաքների հետ կապերի ամրապնդումը՝ քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ այս առումով Նեապոլն առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում:
«Երևանն ու Նեապոլը ստորագրեցին բարեկամության և համագործակցության մասին համաձայնագիր: Նեապոլը մի քաղաք է, որը մեզ՝ հայերիս, շատ ավելի մոտ է, քան թվում է: Քաղաքի պատմական կենտրոնում կա մի փողոց՝ Սան Գրիգորիո Արմենո անունով՝ նվիրված Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչին, ում մասունքները պահվում են նույնանուն եկեղեցում: Դա մեր ժողովուրդների միջև կապի գեղեցիկ խորհրդանիշ է, որն ունի դարերի պատմություն: 2023թ., երբ Նեապոլի գործընկերոջս՝ քաղաքապետ Ջայտանո Մանֆրեդիի հետ խոսում էինք մեր քաղաքների միջև ուղիղ չվերթ ունենալու մասին, այդ գաղափարը մենք քննարկեցինք նաև այստեղ՝ Երևանում, և այսօր կարող եմ ուրախությամբ ասել, որ այն դարձել է իրականություն: Հոկտեմբերից մեկնարկել է Երևան-Նեապոլ ուղիղ չվերթը՝ մեր քաղաքները դարձնելով իրար էլ ավելի մոտ: Ստորագրված փաստաթղթով մենք նոր նախաձեռնություններ կունենանք Նեապոլի մեր գործընկերների հետ»,- նշել է Ավինյանը։
Ստորագրման հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետությունում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեսսանդրո Ֆերրանտին, Նեապոլի քաղաքապետի արտաքին հարաբերությունների ավագ խորհրդական Ֆրանչեսկո Սենեսսեն և Իտալիայում ՀՀ դեսպանի խորհրդական Հայկ Սարգսյանը։

22 Октябрь 2025 - 08:28 AMT
Между мэриями Еревана и Неаполя подписано соглашение о дружбе и сотрудничестве. Стороны подчеркнули, что этот документ станет важной основой для реализации совместных программ и обмена накопленным опытом, сообщает мэрия Еревана.
Мэр Тигран Авинян, подчёркивая значение укрепления связей с итальянскими городами, отметил особую роль Неаполя.
«Ереван и Неаполь подписали соглашение о дружбе и сотрудничестве. Неаполь — город, который нам, армянам, гораздо ближе, чем может показаться. В его историческом центре есть улица Сан-Григорио Армено, названная в честь Святого Григория Просветителя, чьи мощи хранятся в одноимённой церкви. Это красивый символ многовековой связи между нашими народами. В 2023 году, когда я обсуждал с моим коллегой, мэром Неаполя Гаэтано Манфреди, идею прямого авиасообщения между нашими городами, мы говорили об этом и в Ереване. Сегодня с радостью могу сказать, что идея стала реальностью — с октября действует прямой рейс Ереван–Неаполь, делающий наши города ещё ближе. Подписанное соглашение даст старт новым инициативам с нашими партнёрами в Неаполе», отметил Авинян.
В церемонии подписания приняли участие чрезвычайный и полномочный посол Италии в Армении Алессандро Ферранти, старший советник мэра Неаполя по внешним связям Франческо Сенесе и советник посла Армении в Италии Айк Саргсян.