«Իմ քայլը» հիմնադրամը հերքել է ռուսական տելեգրամյան հարթակներում տարածվող տեղեկատվությունն այն մասին, թե հիմնադրամը իբր 1.5 միլիոն դոլարի նվիրատվություն է ստացել ադրբեջանական SOCAR նավթագազային ընկերության միջոցով։
«Ի պատասխան ռուսական տելեգրամյան հարթակներում տարածված հրապարակումների՝ հայտարարում ենք, որ հիմնադրամը երբևէ ադրբեջանական կամ որևէ օտարերկրյա կասկածելի աղբյուրից ֆինանսական աջակցություն կամ նվիրատվություն չի ստացել և չի եղել որևէ տեսակի գործարքի մեջ։ Նմանատիպ պնդումներն անհիմն են և չեն համապատասխանում իրականությանը։
Հաշվետվությունները բաց են հանրության համար, և յուրաքանչյուր ցանկացող կարող է ծանոթանալ թե՛ տարեկան նվիրատվությունների, թե՛ ֆինանսական շարժերի վերաբերյալ տեղեկատվությանը։ Այդ հաշվետվություններին կարելի է ծանոթանալ հիմնադրամի պաշտոնական կայքում։ Ավելին՝ հիմնադրամն ամեն տարի անցնում է անկախ աուդիտ։
Հիմնադրամը նվիրատվություններն իրականացնում է միջազգայնորեն ընդունված բաց և թափանցիկ մեխանիզմներով: Դրանց հրապարակումն իրականացվում է հաստատված ընթացակարգերի շրջանակում՝ հարգելով այն նվիրատուների իրավունքները, ովքեր նախընտրում են գաղտնի մնալ։
Նման գաղտնիության պահպանումը լիովին օրինական և տարածված պրակտիկա է բարեգործական հիմնադրամների գործելաոճում և առհասարակ մարդասիրության ոլորտում:
Հիմնադրամը կայքում տեղադրում է տարեկան ֆինանսական և բովանդակային հաշվետվություններ:
«Իմ քայլը» հիմնադրամը երբեք չի իրականացրել որևէ տեսակի գործարք, որը կարող էր խախտել իր գործունեության թափանցիկության և արժանահավատության սկզբունքները։
Տարածված հրապարակումները` ադրբեջանական աղբյուրներից փոխանցումներ ստանալու թեմայով, ամբողջությամբ ապատեղեկատվություն են»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ռուսական տելեգրամյան հարթակներում շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն՝ «Իմ քայլը» հիմնադրամը իբր 1.5 միլիոն ԱՄՆ դոլարի նվիրատվություն է ստացել եվրոպական ընկերությունների միջոցով, իսկ վերջնական ուղարկողը եղել է ադրբեջանական SOCAR նավթագազային ընկերությունը»։

22 Октябрь 2025 - 14:53 AMT
Фонд «Мой шаг» опроверг распространяемую в российских телеграм-каналах информацию о том, что якобы получил пожертвование в размере 1,5 миллиона долларов через азербайджанскую государственную нефтегазовую компанию SOCAR.
«В ответ на публикации в российских телеграм-каналах заявляем, что фонд никогда не получал финансовую помощь или пожертвования от азербайджанских или других сомнительных иностранных источников и не был вовлечён ни в какие сделки с ними. Подобные утверждения безосновательны и не соответствуют действительности.
Финансовые отчеты фонда доступны общественности, каждый желающий может ознакомиться с информацией как о ежегодных пожертвованиях, так и о движении средств. Эти отчеты размещены на официальном сайте фонда. Более того, фонд ежегодно проходит независимый аудит.
Пожертвования обрабатываются с использованием признанных на международном уровне открытых и прозрачных механизмов. Публикация информации осуществляется в рамках установленных процедур с соблюдением прав тех жертвователей, которые предпочитают сохранять анонимность.
Соблюдение конфиденциальности — это полностью законная и широко распространенная практика в деятельности благотворительных фондов и в сфере гуманитарной помощи в целом.
Фонд размещает на сайте ежегодные финансовые и содержательные отчеты.
Фонд «Мой шаг» никогда не совершал никаких сделок, которые могли бы нарушить принципы прозрачности и добросовестности в его деятельности.
Распространяемая информация о переводах от азербайджанских источников является полностью недостоверной», — говорится в заявлении фонда.
Согласно сообщениям в российских телеграм-каналах, фонд «Мой шаг» якобы получил пожертвование в размере 1,5 миллиона долларов США через европейские компании, при этом конечным отправителем являлась азербайджанская нефтегазовая компания SOCAR.