22 Հոկտեմբեր 2025 - 13:37 AMT
Քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ «Գյումրիում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների մասնակից 29 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում»։
«Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2025 թվականի հոկտեմբերի 20-ին Գյումրու համայնքապետարանի վարչական շենքում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում քննիչների կողմից իրականացված քննչական գործողություններին խոչընդոտելու նպատակով Գյումրու համայնքապետարանի վարչական շենքի մոտ՝ այդ թվում նաև մուտքերի մոտ ու վարչական շենքում, հավաքվել են մի խումբ անձինք, ովքեր տարաբնույթ գործողությունների իրականացմամբ միջամտել են գործի քննությանն ու հասարակական անվտանգությանն սպառնացող զանգվածային անկարգություններ են կատարել:
Մասնավորապես՝ վերջիններս կոչեր են հնչեցրել արգելափակել համայնքապետարանի վարչական շենքի մուտքերը, որպեսզի հնարավոր չլինի տեղափոխել ձերբակալված ու համայնքապետարանի վարչական շենքում գտնվող անձանց, վնասել են Ոստիկանության ծառայողական փոխադրամիջոցի անվադողերը, համայնքապետարանի վարչական շենքի գույքը, այդ ընթացքում Ոստիկանության ծառայողների կողմից օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու նպատակով բռնություն են գործադրել վերջիններիս նկատմամբ, նրանց ուղղությամբ նետել են կրակայրիչներ և շշեր, վերջիններիս հասցեին հնչեցրել վիրավորական արտահայտություններ»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ձերբակալվել է 37 անձ:
19 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին մասով (զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը) և 486-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելը), 10 անձի նկատմամբ՝ 486-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելը) և 46-327-րդ հոդվածի 1-ին մասով (զանգվածային անկարգություններին մասնակցելուն դրդելը):

22 Октябрь 2025 - 15:01 AMT
Следственный комитет Армении сообщил, что возбуждено уголовное преследование в отношении 29 участников массовых беспорядков, произошедших в Гюмри.
В ходе предварительного следствия получены фактические данные, что 20 октября 2025 года с целью воспрепятствовать действиям следователей Антикоррупционного комитета в рамках уголовного дела, на территории у здания муниципалитета Гюмри, включая входы и само здание, собралась группа лиц. Они вмешались в ход расследования и совершили действия, нарушающие общественную безопасность и представляющие собой массовые беспорядки.
В частности, участники призывали заблокировать входы в административное здание, чтобы не допустить вывоз задержанных лиц, повредили шины служебного автомобиля полиции и имущество муниципалитета. С целью воспрепятствовать законной деятельности сотрудников полиции, применили к ним насилие, бросали в них зажигалки и бутылки, а также оскорбляли.
В рамках расследования задержаны 37 человек.
В отношении 19 лиц возбуждено уголовное преследование по части 1 статьи 327 (участие в массовых беспорядках) и пункту 1 части 2 статьи 486 (вмешательство в осуществление правосудия или расследование группой лиц по предварительному сговору). В отношении 10 лиц — по тому же пункту статьи 486 и части 1 статьи 46-327 (подстрекательство к участию в массовых беспорядках).
Напоминание: обвиняемый в совершении преступления считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана в установленном законом порядке и подтверждена вступившим в силу приговором суда.