23 Հոկտեմբեր 2025 - 06:49 AMT
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը տեղեկացրել է, որ հոկտեմբերի 22-ին հանդիպել է Երևանում կայացած հայ-ադրբեջանական քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետերկկողմ կլոր-սեղան քննարկման մասնակիցների հետ։
«Բարձր եմ գնահատել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շրջանակներում նման ձևաչափն ընդգրկող հանդիպումների անցկացումը, որոնք միտված են դրական ազդելու մարդկանց միջև շփումների հաստատմանը: Ընդգծել եմ, որ հանրության տարբեր շերտերի ներգրավվումը միմիայն ամրապնդելու է խաղաղությունը:
Քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներն իրենց հերթին շնորհակալություն են հայտնել հայկական կողմին՝ միջոցառումը կազմակերպելու և դրական մթնոլորտ ապահովելու համար: Մասնակիցներն ընդգծել են նման նախաձեռնությունների շարունակականության կարևորությունը՝ ուղղված փոխվստահության և համագործակցության ամրապնդմանը:
Հանդիպման երկրորդ մասում պատասխանել եմ ներկաների հարցերին»,-գրել է նա։
Հայտնի է դարձել, որ Հայաստան ժամանած ադրբեջանցի փորձագետների թվում է նաև Լաչինի միջանցքը փակած «էկոակտիվիստ» Դիլարա Էֆենդիևան։ Այդ մասին գրել է «Փաստերի ստուգման հարթակը»։

Секретарь Совета безопасности Армен Григорян сообщил, что 22 октября встретился с участниками двухстороннего круглого стола в Ереване – представителями гражданского общества Армении и Азербайджана.
«Высоко оцениваю проведение таких встреч в рамках процесса нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Они направлены на установление прямых контактов между людьми. Я подчеркнул, что вовлечение различных слоев общества лишь укрепит мир», написал он.
По его словам, представители гражданского общества выразили благодарность армянской стороне за организацию мероприятия и создание положительной атмосферы. Участники подчеркнули важность продолжения подобных инициатив, способствующих укреплению доверия и сотрудничества.
Во второй части встречи Григорян ответил на вопросы присутствующих.
Как сообщает «Платформа проверки фактов», среди азербайджанских экспертов, прибывших в Армению, была также Дилара Эфендиева, одна из «экоактивисток», участвовавших в блокаде Лачинского коридора.