Հունվարի 27-ը կսահմանվի որպես «Հանուն հայրենիքի զոհվածների հիշատակի և խոնարհումի օր» ու կլինի ոչ աշխատանքային: Կառավարությունը հավանություն է տվել ՔՊ-ական պատգամավոր Ռուբեն Ռուբինյանի ու «Հայաստան» խմբակցությունից հեռացած Գեղամ Նազարյանի նախագծին, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվել է, որ ներկայումս չկա հատուկ օր, որը կնվիրվի բոլոր ժամանակաշրջաններում ռազմական գործողությունների ընթացքում զոհված զինծառայողների և քաղաքացիների հիշատակին։ Արդյունքում՝ հանրությունը սովորաբար հարգանքի տուրք է մատուցում տարբեր ռազմական իրադարձությունների օրերին կամ հունվարի 28-ին՝ Բանակի օրը, որը հիմնականում ընկալվում է որպես տոնական, այլ ոչ թե հիշատակի օր։
Այս նախագծի ընդունման դեպքում կձևավորվի մեկ միասնական օր՝ նվիրված բոլոր ռազմական գործողությունների ընթացքում նահատակվածներին՝ հունվարի 27-ը։ Այն կնախորդի Բանակի օրվան։

Правительство Армении одобрило законопроект о провозглашении 27 января «Днём памяти и поклонения в честь погибших за Родину» и признании его нерабочим днём. Инициаторами выступили депутат от правящей фракции «Гражданский договор» Рубен Рубинян и вышедший из оппозиционного блока «Айастан» Гегам Назарян, сообщает Aysor.am.
В обосновании к законопроекту указано, что в Армении отсутствует единый день, посвящённый памяти всех граждан и военнослужащих, погибших в ходе различных военных действий. В результате общественность чаще всего воздаёт дань памяти в конкретные даты военных событий или 28 января — в День армии, который воспринимается скорее как праздник, чем как день скорби.
После утверждения законопроекта 27 января станет общей датой для почитания памяти всех павших в ходе военных действий. Новый памятный день будет предшествовать Дню армии.