Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոնն հոկտեմբերի 23-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպմանը վերահաստատել է Փարիզի աջակցությունը ՀՀ ինքնիշխանությանը և խաղաղ գործընթացին, հայտնում է Արմենպրեսը՝ Ֆրանսիայի Արտաքին գործերի նախարարության վրա հղումով։
Ըստ հաղորդագրության՝ նախարարները կարևորել են երկու երկրների միջև կառուցողական համագործակցության խորացումը տարբեր ոլորտներում՝ հատկապես ռազմավարական գործընկերության համաձայնագրի ստորագրմանն ընդառաջ, ինչպես նաև Եվրամիության և Հայաստանի հարաբերությունների հետագա ամրապնդումը:
Ժան-Նոել Բարոնն ընդգծել է, որ Փարիզը շարունակում է լիարժեք աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանի ինքնիշխանությանը և ժողովրդավարական կայունությանը։ Նա կրկին հաստատել է Ֆրանսիայի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը և դրական տեղաշարժերին, որոնք սկիզբ են առել օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած գագաթաժողովից:
Ըստ Ֆրանսիայի ԱԳՆ հաղորդագրության՝ տարածաշրջանային կապերի ընդլայնումը և սահմանների բացումը՝ պետությունների տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության հարգմամբ, հնարավորություն կտան Հարավային Կովկասը դարձնել խաղաղության և բարգավաճման գոտի՝ տարածաշրջանի ժողովուրդների շահերի համար:
Նախարարը ողջունել է այս ուղղությամբ վերջերս ձեռնարկված քայլերը, այդ թվում՝ դեպի Հայաստան ապրանքների տարանցման սահմանափակումները վերացնելու մասին Ադրբեջանի հայտարարությունը։

23 Октябрь 2025 - 14:40 AMT
23 октября министр Европы и иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро в ходе встречи с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном вновь подтвердил поддержку Парижем суверенитета Армении и процесса мирного урегулирования, сообщает «Арменпресс» со ссылкой на французский МИД.
Согласно заявлению, министры подчеркнули значимость углубления конструктивного двустороннего сотрудничества в различных сферах — особенно в преддверии подписания соглашения о стратегическом партнёрстве, а также важность дальнейшего укрепления отношений между Арменией и Европейским союзом.
Барро отметил, что Париж продолжает оказывать всестороннюю поддержку суверенитету и демократической стабильности Армении. Он вновь подтвердил готовность Франции содействовать процессу нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, опираясь на позитивные подвижки, зафиксированные в ходе саммита 8 августа в Вашингтоне.
По информации французского МИД, расширение региональных коммуникаций и открытие границ при уважении территориальной целостности и суверенитета государств позволит превратить Южный Кавказ в зону мира и процветания в интересах всех народов региона.
Министр приветствовал недавние шаги в этом направлении, включая заявление Азербайджана об отмене ограничений на транзит товаров в Армению.
8 августа в Белом доме состоялся трёхсторонний саммит с участием премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева, по итогам которого была подписана совместная декларация.
В тот же день министры иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и Азербайджана Джейхун Байрамов в присутствии лидеров Армении, Азербайджана и США предварительно подписали «Соглашение о мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».