24 Հոկտեմբեր 2025 - 09:34 AMT
ՄԱԿ ԳԱ 80-րդ նստաշրջանի Չորրորդ կոմիտեի «Աջակցություն ականազերծման գործողություններում» օրակարգային կետի ընդհանուր քննարկման շրջանակներում Հայաստանի պատվիրակությունն ընդգծել է ականազերծման մարդասիրական բնույթը և Հայաստանի հաստատակամ հանձնառությունը մարդասիրական նորմերին և սկզբունքներին, հայտնում է ՄԱԿ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունը:
«Մեծապես կարևորելով ականազերծման գործողություններում աջակցության ցուցաբերումը և վերահաստատելով հակահետևակային ականների և այլ պայթունավտանգ զինատեսակների հումանիտար հետևանքների հասցեագրմանը միտված միջազգային ջանքերին Հայաստանի հանձնառությունը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը հետևողականորեն նշանակալի ներդրում է ունեցել հակամարտային գոտիներում հիշատակված նպատակների համընդգրկուն իրականացման գործում»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվել է, որ Հայաստանի հաստատակամ հանձնառությունը մարդասիրական սկզբունքներին փաստվել է 2019-2024թթ. Սիրիայի Հալեպ քաղաքում մարդասիրական առաքելությանը մասնակցությամբ, որտեղ հայ մասնագետները աջակցում էին ականների հայտնաբերման և վնասազերծման միջազգային գործողություններին։
«Ի թիվս այլնի, մարդկային տառապանքների կանխարգելման և անվտանգության ապահովման համատեքստում ընդգծվել է անկեղծ և ապաքաղաքականացված փոխգործակցության կարևորությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Հալեպում առաքելություն իրականացնող Հայաստանի հումանիտար ականազերծման և բուժաշխատողների ամբողջ անձնակազմը 2024–ի նոյեմբերի 29-ի երեկոյան ՊՆ ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռով վերադարձել է Հայաստան, քանի որ Սիրիայում օպերատիվ իրավիճակը կտրուկ սրվել էր և ռազմական ակտիվ գործողություններ են սկսվել։
Հայաստանի մասնագիտական խումբն իր առաքելությունը Սիրիայի երկրորդ խոշորագույն քաղաքում իրականացնում էր 2019 թվականից։

В рамках общего обсуждения пункта повестки дня «Оказание помощи в действиях по разминированию» Четвёртого комитета 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН делегация Армении акцентировала внимание на гуманитарной сути разминирования и подтвердила твёрдую приверженность страны гуманитарным нормам и принципам. Об этом сообщает Постоянное представительство Армении при ООН.
«Придавая большое значение поддержке в разминировании и подтверждая приверженность Армении международным усилиям, направленным на преодоление гуманитарных последствий противопехотных мин и других взрывоопасных предметов, Республика Армения последовательно вносила значимый вклад в реализацию этих задач в зонах конфликтов», — говорится в заявлении.
Особо была выделена гуманитарная миссия Армении в сирийском городе Халеб в 2019–2024 годах, в ходе которой армянские специалисты участвовали в международных операциях по выявлению и обезвреживанию мин.
Также подчёркнута важность искреннего и деполитизированного сотрудничества в целях предотвращения страданий и обеспечения безопасности людей.
Весь состав армянской гуманитарной миссии — сапёры и медики — вернулся в Армению вечером 29 ноября 2024 года на военно-транспортном самолёте Минобороны, поскольку обострение ситуации в Сирии привело к началу активных боевых действий. Армянская команда выполняла миссию в Халебе с 2019 года.