Հարկային օրենսգրքի փոփոխություններն Ազգային ժողովն ընդունել է 60 կողմ, 2 դեմ, 6 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ։ Այդ փոփոխություններով պարզեցվում է ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրման գործընթացը։
ՀՀ–ում հայտարարագրերը կլրացվեն ՊԵԿ-ի կողմից, իսկ հայտարարատուները կունենան բավականին երկար ժամանակ մուտք գործելու ՊԵԿ համակարգ` ստուգելու հայտարարագրի ամբողջականությունն ու ճշտությունը և ըստ այդմ կատարելու համապատասխան փոփոխություններ։ Եթե հայտարարատուն բացի աշխատավարձից այլ եկամուտ չունի, ապա հայտարարագիր լրացնելու կարիք չի լինի, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Քաղաքացու համար կրթության և առողջապահության ոլորտներում եկամտային հարկի հաշվին փոխհատուցում ստանալու հնարավորությունը հասանելի կլինի միայն այն դեպքում, երբ քաղաքացին գոնե մուտք կգործի համակարգ և հաստատի իր հայտարարագիրը։
ՊԵԿ-ը քաղաքացիների համաձայնությամբ կկարողանա բանկերից ավտոմատ կերպով ստանալ անհրաժեշտ տվյալները, օրինակ` ավանդներից ստացված տոկոսային եկամուտների մասին։ Եթե քաղաքացին համաձայն չէ, ապա պետք է ինքնուրույն լրացնի։
Նախագիծը զեկուցող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանի խոսքով` առաջինից 2–րդ ընթերում էլ փոփոխություններ են նախատեսվում։
«Պայմանավորվել ենք, որ ֆիզիկական անձանց կողմից ստացվող վարկերն ու փոխառությունները նույնպես չներառվեն հայտարարագրման պարտադիր դաշտերի մեջ։ Ընտանիքի անդամների` մայր, որդի, քույր, եղբայր, միջև դրամական փոխանցումները հայտարարագրման ենթակա չեն լինի»,- ասել է Թունյանը։
Թունյանի խոսքով` ընտանիքի անդամներից դուրս բարեկամների միջև՝ հորաքույր, մորաքույր, ընկերոջ հորաքույր, փոխանցումների վրա ՊԵԿ-ի առաջարկությամբ սահմանաչափ է դրված` 300 հազար դրամ։
Պատգամավորը հիշեցրել է, որ քաղաքացիները չեն ազատվում եկամտային հաշվարկ ներկայացնելու պարտականությունից, եթե ունեն եկամուտներ, որոնք հարկման ենթակա են ու հարկային մարմնի համար տեսանելի չեն։ Ավելին` պարզվելու դեպքում կտուգանվեն, թեև անկախ այս համակարգից էլ հարկեր թաքցնելը պատժվում էր օրենքով։
«Թոշակառուները, երբ կսկսեն հայտարարագիր լրացնել, պարզ է, որ իրենց համար շատ ավելի բարդ է լինելու, քան ավելի երիտասարդ սերնդի համար, մենք հանդես կգանք համապատասխան ելույթներով ու միջոցներով»,- ասել է Թունյանը, հայտնում է Auroranews.am-ը։
Նրա խոսքով՝ իրենք պատրաստվում են ձեռնարկել համապատասխան քայլեր, որպեսզի օգնեն տարեց քաղաքացիներին հաղթահարել առաջիկա նորամուծության հետ կապված դժվարությունները։
Օրենքի 2–րդ ընթերցումը կլինի 24 ժամվա ընթացքում, որ փոփոխություններն ուժի մեջ մտնեն մինչև նոյեմբերի 1–ը։
Գործող օրենքով վարձու աշխատող, ինչպես նաև քաղաքացիաիրավական պայմանագրերի շրջանակում հարկվող եկամուտ ստացած քաղաքացիները պետք է հայտարարագիրը լրացրած լինեն մինչև նոյեմբերի 1–ը։ Գործող կարգավորմամբ քաղաքացին պարտավոր է ինքը լրացնել հայտարարագիրը, անգամ եթե բացի աշխատավարձից այլ եկամուտ չունի։

24 Октябрь 2025 - 14:48 AMT
Национальное собрание Армении приняло в первом чтении поправки в Налоговый кодекс, направленные на упрощение процесса подачи налоговых деклараций для физических лиц. Законопроект был одобрен 60 голосами «за», при 2 «против» и 6 «воздержавшихся».
Согласно изменениям, декларации о доходах физических лиц будут автоматически заполняться Комитетом государственных доходов (КГД), а гражданам предоставят достаточный срок для проверки данных и внесения поправок.
Если гражданин получает только зарплату и не имеет других доходов, то обязанность заполнять декларацию отпадает. Однако, чтобы воспользоваться правом на возврат подоходного налога за расходы в сфере образования и здравоохранения, нужно хотя бы зайти в систему КГД и подтвердить предварительно заполненные данные.
При согласии гражданина КГД сможет автоматически получать из банков информацию о процентных доходах по вкладам. Если согласие не дано, гражданин должен будет самостоятельно ввести данные.
По словам депутата от фракции «Гражданский договор» Бабкена Туняна, во втором чтении, которое состоится в течение 24 часов, также будут приняты поправки. В частности, предлагается исключить из обязательной декларации займы и кредиты, а также переводы между близкими родственниками (мать, сын, брат, сестра).
Что касается денежных переводов от более дальних родственников или знакомых, по предложению КГД, они подлежат декларированию, если сумма превышает 300 000 драмов.
Депутат подчеркнул, что обязанность по декларированию сохраняется для граждан, имеющих налогооблагаемые доходы, которые не видны для налогового органа. За нарушения предусмотрены штрафы.
Тунян также признал, что пожилым людям будет сложнее адаптироваться к новым правилам, и заявил, что для них будут предусмотрены специальные меры поддержки.
Ожидается, что закон будет принят во втором чтении в течение 24 часов, чтобы изменения вступили в силу до 1 ноября.
По действующему законодательству, все наемные работники и лица, получающие доход по гражданско-правовым договорам, обязаны подать декларацию до 1 ноября, даже если у них нет других доходов.