25 Հոկտեմբեր 2025 - 08:12 AMT
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը տեսակապի միջոցով մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական խորհրդի հերթական նիստին, որի օրակարգում ընդգրկված էին տասնյակից ավելի հարցեր։ Նիստի ընթացքում քննարկվել է նաև Հայաստանի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի վարորդների՝ ՌԴ–ում գտնվելու տևողության սահմանափակման հարցը։
«Քննարկման ժամանակ ռուսական կողմը տեղեկացրել է, որ իրենք լիովին գիտակցում են հարցի հրատապ բնույթը և ներկայումս իրականացնում են աշխատանքներ՝ այն կարգավորելու ուղղությամբ։
Նրանք նաև նշել են, որ Ռուսաստանի Դաշնության պատկան կառույցներում արդեն շրջանառվում է գործող օրենսդրությունում համապատասխան փոփոխություններ առաջարկող իրավական ակտի նախագիծ»,–ասվում է փոխվարչապետի գրասենյակի հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ ՀՀ ՆԳՆ մամուլի խոսնակ Նարեկ Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ այս հարցը ներառվել է նաև Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի առաջիկա նիստի օրակարգում, որը տեղի է ունենալու հոկտեմբերի 24-ին։
Հայաստանի կառավարությունը դիմում է հղել Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ առաջարկելով վերանայել նոր սահմանված կարգավորումը, համաձայն որի՝ առանց վիզայի ՌԴ մուտք ունեցող երկրների քաղաքացիները մեկ տարվա ընթացքում կարող են մնալ ընդամենը 90 օր։ Նախկինում այդ քաղաքացիները կարող էին ՌԴ տարածքում գտնվել մինչև 180 օր մեկ տարվա ընթացքում։

25 Октябрь 2025 - 09:31 AMT
Вице-премьер Армении Мгер Григорян принял участие в очередном заседании Евразийского экономического совета в режиме видеосвязи. В повестку дня были включены более десяти вопросов, в том числе ограничение сроков пребывания водителей из Армении, Казахстана и Кыргызстана в Российской Федерации.
«Во время обсуждений российская сторона сообщила, что полностью осознаёт срочность проблемы и в настоящее время ведёт работу по её урегулированию.
Также отмечено, что в профильных структурах Российской Федерации уже находится в обращении проект нормативного акта, предлагающего внести соответствующие изменения в действующее законодательство», — говорится в сообщении аппарата вице-премьера.
Ранее пресс-секретарь МВД Армении Нарек Саргсян сообщил, что этот вопрос также включён в повестку предстоящего заседания Коллегии Евразийской экономической комиссии, которое состоится 24 октября.
Правительство Армении направило обращение в адрес Российской Федерации с предложением пересмотреть новое регулирование, согласно которому граждане стран с безвизовым режимом могут находиться на территории РФ не более 90 дней в течение одного года. Ранее они могли оставаться в РФ до 180 дней в год.