27 Հոկտեմբեր 2025 - 10:01 AMT
Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը հայտարարել է, որ մինչև 2028 թվականը Հայաստանի կառավարությունն իր նպատակն է սահմանել պետական բյուջեի դեֆիցիտի մակարդակը նվազեցնել՝ հասցնելով այն համախառն ներքին արդյունքի 2.8 տոկոսի։ Այդ մասին նա ասել է Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստերի ընթացքում՝ «ՀՀ 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ, հայտնում է Արմենպրեսը։
«2025 թվականի հետ համեմատությամբ՝ մենք որդեգրել ենք ֆիսկալ կոնսոլիդացիայի քաղաքականությունը, և առաջիկա տարիներին՝ մինչև 2028 թվականը, պլանավորում ենք դեֆիցիտը իջեցնել մինչև 2.8 տոկոսի ՀՆԱ-ի մեջ: 2025 թ․այդ ցուցանիշը կազմում էր 5.5 տոկոս: Սա նպատակ ունի կայուն պահպանել, թույլ չտալ պարտքի սպասարկման գծով ծախսերի և պարտքի նոմինալ մակարդակի աճը, միևնույն ժամանակ ապահովել տնտեսական և մարդկային կապիտալի մեջ ներդրումների և մեր բարեփոխումների սահուն ընթացքը»,- ասել է Հովհաննիսյանը:
Նախարարը նշել է՝ պետական բյուջեի մեջ առաջին անգամ հաստատվել է միջնաժամկետ ծախսերի շրջանակ ոչ թե երեք, այլ հինգ տարվա կտրվածքով, իսկ միջնաժամկետ ծախսային ծրագիրը հաստատվել է ավելի շուտ, քան նախկինում:

27 Октябрь 2025 - 11:58 AMT
Министр финансов Ваге Ованнисян сообщил, что правительство Армении поставило цель к 2028 году снизить уровень дефицита государственного бюджета до 2,8% валового внутреннего продукта (ВВП). Об этом он заявил в ходе совместных заседаний постоянных парламентских комиссий при обсуждении проекта закона «О государственном бюджете Республики Армения на 2026 год», сообщает «Арменпресс».
«По сравнению с 2025 годом мы приняли политику фискальной консолидации и планируем снизить дефицит до 2,8% ВВП к 2028 году. В 2025 году этот показатель составляет 5,5%. Цель — стабильно удерживать ситуацию, не допуская роста расходов на обслуживание долга и увеличения номинального уровня долга, при этом обеспечивая инвестиции в экономику, человеческий капитал и плавное проведение реформ», — отметил министр.
Он также добавил, что впервые в госбюджет включён среднесрочный рамочный план расходов не на три, а на пять лет, и этот план утверждён раньше, чем в предыдущие годы.