ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն Ազգային ժողովում հայտարարել է, որ Հայաստանը շատ ինտենսիվ երկխոսում է Թուրքիայի հետ:
«Շատ դրական եմ գնահատում ու պետք է լավատեսություն հայտնեմ այս երկխոսության կապակցությամբ»,- նշել նա, գրում է Aysor.am-ը;
Միրզոյանը նաև հույս է հայտնել, որ գործընթացների արդյունքում հնարավոր կլինի մոտ ժամանակներում հասնել շոշափելի և կոնկրետ արդյունքների։
Նրա խոսքով՝ կողմերը շարժվում են փոխըմբռնման և կառուցողականության դաշտում, ինչը հնարավորություն է տալիս ակնկալել առաջընթաց՝ առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհին։
Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացում Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչն օգոստոսի 12-ին Հայաստան էր ժամանել հայ-թուրքական սահմանի Մարգարայի անցակետով, որտեղ նրան դիմավորել էր Հայաստանի բանագնաց Ռուբեն Ռուբինյանը: Նա ՀՀ ԱԳՆ շենքում նախ հանդիպել էր Ռուբինյանին, ապա՝ Արարատ Միրզոյանին։

27 Октябрь 2025 - 14:11 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян сообщил в Национальном собрании, что Армения активно ведёт диалог с Турцией.
«Я оцениваю этот диалог очень положительно и должен выразить оптимизм», — отметил он, передаёт Aysor.am .
Мирзоян выразил надежду, что в ближайшее время удастся достичь ощутимых и конкретных результатов.
По его словам, стороны движутся в атмосфере взаимопонимания и конструктивности, что позволяет ожидать прогресса в установлении отношений без предварительных условий.
В рамках процесса нормализации Армения–Турция, специальный представитель Турции Сердар Кылыч прибыл в Армению 12 августа через пограничный пункт Маргара, где его встретил армянский спецпредставитель Рубен Рубинян. В тот же день Кылыч провёл встречи с Рубиняном и министром Мирзояном в здании МИД.