11 Հունիս 2009 - 10:03 AMT
Հայաստանի էներգետիկայի նախարարությունը հաղորդել է, որ Իրանից Հայաստան բենզինի եւ դիզելային վառելիքի առաքման համար նախատեսված նոր խողովակաշարի կառուցումը կարող է սկսվել ընթացիկ տարում: Խողովակաշարի կառուցման գաղափարը քննարկվեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի Իրան կատարած այցի ժամանակ: Նախատեսվում է, որ 380 կմ երկարությամբ խողովակաշարը կմիացնի Իրանի Թավրիզն ու Հայաստանի Արարատը: Այս նախագծի շնորհիվ, հումքի պաշարներից զուրկ Հայաստանը կկարողանա նվազեցնել տրանսպորտային ծախսերը եւ ներքին շուկայի գները, հաղորդում է ru.proua.com-ը:
Այս նախագծի իրականացումը թույլ կտա Հայաստանին ապահովել վառելիքի առաքման այլընտրանք, կբարելավի Հայաստանի էներգետիկ համակարգը եւ, բնականաբար, կբարձրացնի երկրի էներգետիկ անվտանգությունը, ինչպես նաեւ եւ ապագայում թույլ կտա դառնալ դեպի Եվրոպա նավթամթերքի տարանցման երկիր:
Խողովակաշարի կառուցումը պահանջում է 250 մլն դոլար, ընդ որում Իրանը համաձայնվել է ստանձնել բոլոր ծախսերը, այն պայմանով, որ Հայաստանը ժամանակի ընթացքում կվերադարձնի այդ գումարի կեսը:
Հայաստանը ընդլայնում է Թեհրանի հետ համագործակցության ծավալներն այնպիսի կարեւոր ոլորտներում, ինչպիսիք են էներգետիկան, տրանսպորտն ու հաղորդակցությունները, Իրանի հանդեպ միջազգային պատժամիջոցների պայմաններում: Վերջերս շահագործվեց Իրան-Հայաստան գազամուղը, որով հանրապետությունն արդեն իսկ ստացել է շուրջ 7 մլն խմ գազ, իսկ այժմ կողմերը պատրաստվում են երկաթուղու կառուցմանը:

Министерство энергетики Армении сообщило, что прокладка нового трубопровода для поставки бензина и дизельного топлива из Ирана в Армению может начаться в этом году.
Речь о строительстве магистрали зашла во время визита президента Армении Сержа Саргсяна в Иран. Планируется, что трубопровод, протяженностью 380 километров, соединит иранский Тебриз и армянский Арарат. Благодаря ему, не имеющая собственных запасов сырья Армения сможет снизить транспортные расходы и цены на внутреннем рынке, передает ru.proua.com.
Реализация этого проекта позволит Армении обеспечить альтернативу существующим поставкам топлива, улучшит энергетическую систему Армении и, естественно, повысит энергетическую безопасность страны, а также даст стране возможность в будущем стать страной-транзитером нефтепродуктов в Европу.
Строительство трубопровода обойдется почти в $250 млн., причем Иран согласился взять все расходы на себя, при условии возвратом Арменией со временем половины этой суммы.
Армения наращивает объемы сотрудничества с Тегераном в таких важных сферах, как энергетика, транспорт и коммуникации в условиях действия международных санкций в отношении Ирана. Недавно был сдан в эксплуатацию газопровод Иран-Армения, по которому республика уже получила порядка семи миллионов кубометров газа, а сейчас идет подготовка к строительству железной дороги между странами.