28 Հոկտեմբեր 2025 - 12:00 AMT
Կառավարությունը նախատեսում է 2026 թվականին պետական աջակցություն տրամադրել այն ավիաընկերություններին, որոնք նոր ուղղություններից դեպի Երևանի «Զվարթնոց» և Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայաններ փոխադրումներ կիրականացնեն:Այդ մասին հայտնել է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանն Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում՝ ՀՀ 2026 թվականի պետական բյուջեի նախագծի նախնական քննարկման ժամանակ:
«Այս տարի առաջին անգամ պետական բյուջեի շրջանակում նախատեսվում է պետական աջակցություն այն ավիաընկերություններին, որոնք կփոխադրեն ուղևորներին նոր ուղղություններից դեպի «Զվարթնոց» և «Շիրակ» օդանավակայաններ»,- նշել է նախարարը, հայտնում է Արմենպրեսը։
2026 թվականին ավիացիոն ոլորտի համար պետական բյուջեով նախատեսված է ընդհանուր 3.6 միլիարդ դրամ ֆինանսավորում, որից մոտ 3 միլիարդը կուղղվի սուբսիդավորման ծրագրի իրականացմանը։
Խուդաթյանը պարզաբանել է, որ աջակցության ծրագրից կօգտվեն այն ավիաընկերությունները, որոնք բազավորվելով «Զվարթնոց» կամ «Շիրակ» օդանավակայաններում՝ կմեկնարկեն ուղևորափոխադրումներ նոր միջազգային ուղղություններից։ Պայմաններից մեկը այն է, որ գոնե մեկ նոր ուղղություն պարտադիր լինի Գյումրիի «Շիրակ» օդանավակայանից։
«Այն ավիաընկերությունները, որոնք պատրաստակամություն կհայտնեն բազավորվել Երևանի «Զվարթնոց» կամ Գյումրիի «Շիրակ» օդանավակայաններում և նոր ուղղություններից ուղևորափոխադրում կիրականացնեն դեպի Երևանի «Զվարթնոց» կամ Գյումրիի «Շիրակ» օդանավակայաններ՝ պայմանով, որ առնվազն 1 նոր ուղղություն պարտադիր պետք է ունենան Գյումրիի «Շիրակ» օդանավակայանից, ապա 2 տարեկանից բարձր տարիքի ուղևորների տեղափոխումը դեպի Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայան կսուբսիդավորվի 20 հազար դրամ և դեպի Գյումրիի «Շիրակ» օդանավակայան՝ 15 հազար դրամ»,- ասել է նախարարը։
Նա նաև ընդգծել է, որ ծրագիրը բաց է բոլոր ավիաընկերությունների համար, որոնք կկատարեն պայմանները: Նա ուրախությամբ նշեց, որ միջազգային Wizz Air-ն արդեն բազավորվել է «Զվարթնոց» օդանավակայանում:

Правительство Армении планирует в 2026 году оказать государственную поддержку авиакомпаниям, которые будут выполнять рейсы из новых международных направлений в ереванский аэропорт «Звартноц» и гюмрийский аэропорт «Ширак». Об этом сообщил министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян на совместном заседании постоянных комиссий Национального собрания в рамках предварительного обсуждения проекта госбюджета на 2026 год.
«В этом году впервые в рамках государственного бюджета мы планируем предоставить поддержку авиакомпаниям, которые будут перевозить пассажиров из новых направлений в аэропорты “Звартноц” и “Ширак”», — заявил министр, передает «Арменпресс».
В государственном бюджете на 2026 год на авиационную отрасль предусмотрено 3,6 миллиарда драмов, из которых около 3 миллиардов направят на реализацию программы субсидирования.
Худатян пояснил, что от программы выиграют те авиакомпании, которые разместят свои базы в аэропортах «Звартноц» или «Ширак» и начнут выполнять рейсы по новым международным маршрутам. Одним из условий является обязательное открытие хотя бы одного нового маршрута из гюмрийского аэропорта «Ширак».
Авиакомпании, которые согласятся базироваться в аэропортах «Звартноц» или «Ширак» и выполнять перевозки из новых направлений, при условии обязательного одного рейса из «Ширака», получат субсидии: 20 000 драмов за пассажира старше двух лет на рейс в «Звартноц» и 15 000 драмов за пассажира на рейс в «Ширак».
Министр подчеркнул, что программа открыта для всех авиакомпаний, которые выполнят установленные условия. Он также с удовлетворением отметил, что международная авиакомпания Wizz Air уже разместила базу в аэропорту «Звартноц».