Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը Ազգային ժողովում հայտնել է, թե 2026 թվականի բյուջեի նախագծով որ գերատեսչություններին է նախատեսվում հավելյալ կամ նվազ ֆինանսավորում տրամադրել՝ համեմատած նախորդ տարվա հետ։
Նա տեղեկացրել է, որ 2026–ին արդարադատության նախարարությանը նախատեսվում է տրամադրել 24 մլրդ 3 մլն դրամ, ինչը 187 մլն դրամով գերազանցում է 2025 թվականի բյուջեով այդ կառույցի համար նախատեսված գումարը, հայտնում է Auroranews.am-ը։
Ազգային ժողովին առաջարկվում է հատկացնել 68 մլն դրամով ավելի քիչ կամ 7 մլրդ 4 մլն դրամ։
«Բարձրագույն դատական խորհրդին առաջարկում ենք հատկացնել 16 մլրդ 845 մլն դրամ, որը 308 մլն դրամով ավելի քիչ է, քան 2025 թվականին նախատեսված բյուջեն։
Պետական վերահսկողության ծառայությանն առաջարկում ենք հատկացնել 168 մլն դրամով ավել կամ 1 մլրդ 102 մլն դրամ: Սա պայմանավորված է որոշ ֆունկցիաների պետական վերահսկողության ծառայություն տեղափոխման և հաստիքների ավելացման հանգամանքով»,–ասել է նախարարը։
Հանրապետության նախագահի աշխատակազմին առաջարկվում է հատկացնել 40 մլն դրամով ավելի քիչ կամ 1 մլրդ 618 մլն դրամ։
«Վարչապետի աշխատակազմին առաջարկվում է նախատեսել 1 մլրդ 520 մլն դրամով ավել կամ 25 մլրդ 804 մլն դրամ։ Սա հիմնականում պայմանավորված է մյուս տարի Հայաստանում պլանավորվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի ութերորդ գագաթաժողովի անցկացման ծախսերով, նաև Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական ոլորտում լաբորատոր փորձարկումների համար նախատեսվող հավելյալ գումարով։
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին առաջարկվում է հատկացնել 7 մլրդ 20 մլն դրամով ավելի, քան 2025 թվականին կամ 7 մլրդ 513 մլն դրամ: Սա պայմանավորված է մյուս տարի պլանավորվող Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների անցկացմամբ։
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին առաջարկում ենք հատկացնել 15 մլն դրամով ավելի քիչ կամ 405 մլն դրամ։
Ամենակարևոր մարմնին՝ Սահմանադրական դատարանին, առաջարկում ենք հատկացնել 41 մլն դրամով ավելին, կամ 912 մլն դրամ»,- ասել է Հովհաննիսյանը։

Министр финансов Ваге Ованнисян на заседании Национального собрания представил проект бюджета Армении на 2026 год, озвучив, какие ведомства получат больше или меньше средств по сравнению с 2025 годом.
Так, Министерству юстиции предлагается выделить 24 млрд 3 млн драмов — на 187 млн больше, чем в прошлом году.
Национальному собранию, напротив, планируется выделить 7 млрд 4 млн драмов — на 68 млн меньше, чем в 2025-м.
Высшему судебному совету предлагается 16 млрд 845 млн драмов — на 308 млн меньше, чем в прошлом году.
Службе госнадзора будет выделено на 168 млн драмов больше — 1 млрд 102 млн, что обусловлено расширением функций и увеличением штатов.
Администрации президента предлагается 1 млрд 618 млн драмов — на 40 млн меньше, чем ранее.
Аппарату премьер-министра выделят 25 млрд 804 млн драмов — на 1 млрд 520 млн больше. Это связано с проведением в Армении восьмого саммита Европейского политического сообщества и дополнительными расходами на лабораторные испытания в сфере продовольственной безопасности.
Центральной избирательной комиссии планируется выделить 7 млрд 513 млн драмов — на 7 млрд 20 млн больше, что обусловлено предстоящими парламентскими выборами.
Комиссии по предотвращению коррупции планируется сократить бюджет на 15 млн драмов — до 405 млн.
Конституционному суду, по словам министра, предложено 912 млн драмов — на 41 млн больше, чем в 2025 году.