29 Հոկտեմբեր 2025 - 12:54 AMT
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը հանդիպում է ունեցել Ժողովրդավարության աջակցության և ընտրությունների համակարգման խմբում Հայաստանի հարցերով առաջատար անդամ, Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր և Թուրքիայի հարցերով մշտական զեկուցող Նաչո Սանչես Ամորի հետ, որը ՀՀ–ում է մասնակցելու «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի աշխատանքներին։
Հանդիպման ընթացքում Մամիջանյանը ներկայացրել է ՀՀ ներքաղաքական իրադրությունը, խոսել դատական համակարգում առկա խնդիրների, մարդու իրավունքների պաշտպանության և խոսքի ազատության վերաբերյալ նկատվող մտահոգությունների մասին, հայտնում է խորհրդարանի մամուլի ծառայությունը։
Նա անդրադարձ է կատարել նաև Ադրբեջանում պահվող հայ քաղաքացիների հարցին՝ կարևորելով միջազգային կազմակերպությունների, մասնավորապես՝ Եվրոպական միության աջակցությունը։
Քննարկման ընթացքում Մամիջանյանը նշել է, որ հաշվի առնելով Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գրասենյակի փակումը Բաքվում, ինքն նամակով դիմել է Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսին՝ առաջարկելով, որ Ադրբեջանում ԵՄ դեսպանը կատարի այցելություն Բաքվում պահվող հայերի մոտ։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել նաև տարածաշրջանային զարգացումներին։
Երևանում ընթացող «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի, մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության հանձնաժողովի նիստում Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, Թուրքիայի հարցերով մշտական զեկուցող Նաչո Սանչես Ամորը հոկտեմբերի 28–ին ասել էր․ եթե մարդիկ ՀՀ–ում իրենց կարծիքի համար են դատվել, օրինակ, սոցիալական ցանցերում գրառումների համար, պետք է զգույշ լինել։ Նա ընդգծել է, որ ժողովրդավարության մեջ մեկ անձի անգամ չի կարելի բանտարկել իր կարծիքի համար։
«Մենք գիտենք՝ ինչ է տեղի ունենում, երբ սկսում եք մեղադրել, հետապնդել մարդկանց պարզապես սոցիալական ցանցերում ինչ-որ բան գրելու համար»,- ասել է նա։

Руководитель фракции «Честь имею» в Национальном собрании Армении Айк Мамиджанян встретился с депутатом Европарламента, постоянным докладчиком по Турции и ведущим представителем по Армении в группе поддержки демократии и координации выборов Начо Санчесом Амором. Санчес Амор прибыл в Ереван для участия в осенней сессии Парламентской ассамблеи «Евронест».
В ходе встречи Мамиджанян представил ситуацию во внутренней политике Армении, озвучил опасения по поводу состояния судебной системы, соблюдения прав человека и свободы выражения мнения, сообщает пресс-служба парламента.
Он также затронул вопрос армянских граждан, удерживаемых в Азербайджане, подчеркнув необходимость поддержки со стороны международных структур, в частности Европейского союза.
Мамиджанян отметил, что в связи с закрытием офиса Международного комитета Красного Креста в Баку он направил письмо послу ЕС в Армении Василису Марагосу с предложением, чтобы посол ЕС в Азербайджане навестил содержащихся в Баку армян.
Стороны обсудили и региональные процессы.
Напомним, 28 октября на заседании Комитета по политическим вопросам, правам человека и демократии Парламентской ассамблеи «Евронест» в Ереване Санчес Амор заявил: в демократическом обществе недопустимо лишать свободы за выражение мнения, даже в социальных сетях. «Мы знаем, к чему приводит преследование людей просто за публикации в интернете», — отметил он.