«Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մեսրոպ Առաքելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է գործարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանի ներդրումներին Դիլիջան քաղաքում՝ ընդգծելով, որ դրանք գերազանցում են քաղաքի 34 տարվա բյուջեն։
«Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքի և գործընկերների կողմից Դիլիջանում կատարվել է 236 մլն դոլարի ներդրում, որն ավելի շատ է, քան Դիլիջանի 1991-2025թթ. բյուջեների հանրագումարը»։
Նա նշել է, որ միայն Դիլիջանի միջազգային դպրոցի կառուցման և հագեցման համար հատկացվել է 136 մլն դոլար։
Ծրագրերից մեկը քաղաքի Կենտրոնական այգու վերակառուցումն ու զարգացումն է, որը սկսվել է 2016–ին։ Կատարվել է 4 մլն դոլարի ներդրում։ Ենթակառուցվածքների զարգացման երկրորդ փուլը կիրականացվի մինչև 2029 թ.։
Ռուբեն Վարդանյանը 2023–ից շինծու գործով պահվում է ադրբեջանական բանտում։ Նրա գործն առանձին է քննավում և նրան ներկայացված մեղադրանքների հանրագումարով նրան ցմահ ազատազրկում է սպառնում։

Месроп Аракелян, соучредитель партии «Страна для жизни», в своём посте в Facebook отметил, что вложения предпринимателя и филантропа Рубена Варданяна в Дилижан превышают суммарный бюджет города за 34 года.
«Семья Рубена Варданяна и его партнёры инвестировали в Дилижан 236 миллионов долларов. Это больше, чем совокупный бюджет города за 1991–2025 годы», — написал он.
Из этой суммы, по словам Аракеляна, 136 миллионов долларов было направлено на строительство и оснащение Международной школы в Дилижане (UWC Dilijan).
Среди других проектов — реконструкция и развитие Центрального парка города, начатые в 2016 году. Инвестиции составили 4 миллиона долларов. Второй этап инфраструктурных работ планируется завершить к 2029 году.
С 2023 года Рубен Варданян находится в азербайджанской тюрьме по сфабрикованному уголовному делу. Его дело рассматривается отдельно, и по совокупности предъявленных обвинений ему грозит пожизненное заключение.