30 Հոկտեմբեր 2025 - 09:30 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Փարիզի Խաղաղության 8-րդ ֆորումի «Առաջնորդության խաչմերուկներում» խորագրով քննարկման ընթացքում հայտարարել է, որ Թուրքիայի հետ սահմանի բացումն ու դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումն ընդամենը ժամանակի հարց է։
Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանն ու Թուրքիան շատ դրական երկխոսություն ունեն, և սահմանի բացման համար հիմա որևէ էական խոչընդոտ չկա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Ես կարծում եմ, որ դա տեղի կունենա, բայց թե ինչքան արագ դա տեղի կունենա, արդեն այլ հարց ու այլ խնդիր է։ Ես կարծում եմ, որ մենք հասնում ենք մի հանգրվանի, որտեղ կունենանք լիարժեք դիվանագիտական հարաբերություններ, բաց սահմաններ, տնտեսական, քաղաքական համագործակցություն և կլինենք նորմալ հարևաններ»,- ասել է ՀՀ վարչապետը։
Նա հավելել է՝ հավատում է, որ այդ պահը մոտենում է, բայց ստույգ ժամկետներ նշել չի կարող։
Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ չկան, իսկ սահմանը 1993 թվականից փակ է Անկարայի նախաձեռնությամբ։
Երևանն ու Անկարան 2021 թվականի դեկտեմբերին հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ նշելով պատրաստակամություն հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու համար։ 2022–ին Վիեննայում երկու երկրների ներկայացուցիչները պայմանավորվել են բացել սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների համար, ինչպես նաև սկսել բեռների ուղիղ ավիափոխադրումներ, սակայն մինչ այժմ այդ պայմանավորվածությունները գործնականորեն չեն իրականացվել։
2025 թվականի սեպտեմբերին Սերդար Քըլըչը այցելել է Հայաստան։ ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարությունը տեղեկացրել է, որ կողմերը քննարկել են 2022 թվականի հուլիսի 1-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործման քայլերը և եկել են համաձայնության՝ արագացնել այդ գործընթացը։

30 Октябрь 2025 - 11:39 AMT
Выступая на дискуссии «На перекрёстке лидерства» в рамках 8-го Парижского форума мира, премьер-министр Армении Никол Пашинян отметил, что вопрос открытия границы с Турцией и установления дипломатических отношений — это лишь вопрос времени.
Он подчеркнул, что между Арменией и Турцией сейчас ведётся очень позитивный диалог, и на данный момент нет серьёзных препятствий для открытия границы, передаёт Sputnik Армения.
«Я считаю, что это произойдёт, но как скоро — другой вопрос. Мы приближаемся к этапу, когда будут установлены полноценные дипломатические отношения, открыты границы, развёрнуто экономическое и политическое сотрудничество, и мы станем нормальными соседями», — заявил Пашинян.
Он добавил, что верит в скорое наступление этого момента, но не стал называть конкретные сроки.
Между Арменией и Турцией отсутствуют официальные дипломатические отношения, а граница остаётся закрытой с 1993 года по инициативе Анкары.
В декабре 2021 года Ереван и Анкара заявили о готовности к нормализации. В 2022 году представители двух стран договорились в Вене об открытии границы для граждан третьих стран и о запуске прямых авиаперевозок грузов. Однако на практике эти договорённости до сих пор не реализованы. В сентябре 2025 года спецпредставитель Турции Сердар Кылыч посетил Армению. МИД Армении сообщил, что стороны обсудили шаги по реализации договорённостей от 1 июля 2022 года и договорились ускорить процесс.