30 Հոկտեմբեր 2025 - 09:46 AMT
Երևանի Արաբկիր, Կենտրոն, Էրեբունի վարչական շրջաններում հայտարարված պլանային ջրանջատման պատճառը 800 մմ-ոց պողպատե «Արզնի 2-Երևան» մայրուղային ջրատարի 5 հատվածում իրականացվող աշխատանքներն են, հայտնում է «Վեոլիա Ջուր» ընկերությունը։
Նշվում է, որ նոր ջրատարը շրջանցում է սողանքային հատվածները։
«Վերջին տարիներին Կորեայի ձորում ժայռաբեկորների թափման, սողանքների, շինարարական աղբ թափելու հետևանքով պարբերաբար վթարվում էր այս կարևոր նշանակության ջրատարը:
Առաջացած խնդրին լուծում տալու համար, Հայաստանի Տարածքային զարգացման հիմնադրամի և «Վեոլիա Ջուր» ընկերության համատեղ ուժերով կազմվեց սողանքային հատվածը շրջանցող նախագիծ: Ամիսներ շարունակ ընթացող շինարարական աշխատանքները մոտեցել են իրենց ավարտին և այժմ ընթանում են նոր կառուցված ջրատարի 750 մետր հատվածի միացման աշխատանքները գործող ջրատարին:
«Վեոլիա Ջուր» ընկերության «Արաբկիր» շահագործման տեղամասն էլ իր հերթին ջրատարի մյուս 4 հատվածներում է խնդիրներ լուծում:
Ջրատարի մի հատվածում շաբաթը մեկ կրկնվող վթարներին վերջ տալու համար նորով է փոխարինվում խողովակաշարի 45 գծամետր հատված:
3-րդ՝ կրկին սողանքային հասցեում, խոշոր վթար է վերացվում:
4-րդ և 5-րդ հասցեներում՝ Պռոշյան և Գրիբոյեդով փողոցներում, բաշխիչ ցանցը կառավարելի դարձնելու համար իրականացվում են հոսքաչափերի տեղադրման աշխատանքներ:
Թեպետ ջրանջատումը հայտարարված է մինչև այսօր երեկոյան, սակայն ՎեոլիաԹիմն անում է հնարավոր ամեն ինչ հայտարարված ժամից շուտ ջրամատակարարումը վերականգնելու համար: Սակայն պետք է հաշվի առնել մի կարևոր հանգամանք. աշխատանքներն ավարտելուց հետո, ժամանակ է պետք 800 մմ-ոց ջրատարը կրկին ջրով լցնելու համար, որն էլ սպառողներին կհասնի աստիճանաբար»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Компания «Веолия Джур» сообщила, что плановое отключение воды в административных районах Арабкир, Кентрон и Эребуни связано с ремонтными работами на пяти участках 800-миллиметрового магистрального водовода «Арзни 2–Ереван».
В частности, ведётся подключение 750-метрового нового водовода, который обходит оползневые зоны, вызывавшие частые аварии в последние годы.
«В последние годы в Корейском ущелье происходили обвалы скал, оползни, сбрасывался строительный мусор. Всё это регулярно выводило из строя данный стратегически важный трубопровод», — говорится в сообщении.
Для решения этой проблемы Фонд территориального развития Армении совместно с «Веолия Джур» разработал проект обхода нестабильных участков. После месяцев работ проект близок к завершению, и сейчас проводится подключение нового сегмента к действующему водоводу.
Кроме того, подразделение «Арабкир» компании работает ещё на четырёх участках:
- На одном из них заменяют 45 метров трубы, где каждую неделю случались утечки.
- На третьем участке устраняют серьёзную аварию, вызванную оползнем.
- На улицах Прошяна и Грибоедова устанавливаются расходомеры, чтобы сделать распределительную сеть более управляемой.
Хотя водоснабжение официально должно восстановиться к вечеру, «Веолия» предупреждает, что подача воды может занять время, поскольку необходимо постепенно наполнить 800-миллиметровую трубу, прежде чем вода достигнет всех потребителей.