Կառավարության նիստում սահմանվել են արտոնյալ կարգավորումներ պետության կողմից ֆինանսավորվող ծրագրերի շրջանակում ստացված աջակցությունների նկատմամբ։ Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը ներկայացրել է առաջարկը՝ շեշտելով հարկային օրենսգրքում նախատեսվող լրացումների ու փոփոխությունների անհրաժեշտությունը։
Նախարարը պարզաբանել է, որ պետական ծրագրերով տրամադրվող աջակցությունների գումարները ներկայում ամբողջությամբ համարվում են շահութահարկի ենթակա եկամուտ, ինչը հանգեցնում է հարկային պարտավորությունների առաջացման, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Կարծում ենք, որ այս մոտեցումն արդարացված չէ հատկապես գյուղատնտեսական արտադրանքի արտադրությամբ զբաղվող՝ շահութահարկ վճարողների համար՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ գյուղատնտեսական արտադրանքի իրավունքից ստացվող եկամուտներն ազատված են շահութահարկով հարկումից»,- նշել է նախարարը։
Նա նաև ընդգծել է, որ նախագծով առաջարկվում է, անկախ գործունեության իրականացման ոլորտից, սահմանել, որ պետության կողմից ֆինանսավորվող ծրագրերի շրջանակներում շահութահարկ վճարողների կողմից կատարված ծախսերի փոխհատուցման նպատակով կառավարությունից ստացված գումարները եկամուտ են համարվում այդ գումարով ստեղծված ակտիվների ծախսագրմանը համամասնորեն, որպեսզի այդ աջակցության գումարների մասով շահութահարկի պարտավորություններ չառաջանան։
Հովհաննիսյանի խոսքով՝ որոշման կիրառումը տարածվելու է 2024 թվականի հունվարի 1-ից հետո ծագած հարաբերությունների նկատմամբ, քանի որ խնդիրը նկատվել է հատկապես 2024-ից սկսած:

30 Октябрь 2025 - 11:57 AMT
На заседании правительства Армении были утверждены льготные налоговые положения в отношении поддержки, предоставляемой в рамках финансируемых государством программ. Как сообщил министр финансов Ваге Ованисян, для реализации решения потребуются соответствующие изменения и дополнения в Налоговый кодекс.
По словам министра, в действующем законодательстве суммы, полученные в рамках госпрограмм, полностью считаются налогооблагаемым доходом, что ведет к возникновению обязательств по налогу на прибыль, передает «Panorama.am ».
«Мы считаем, что такой подход несправедлив, особенно для налогоплательщиков, занимающихся производством сельхозпродукции, учитывая, что доходы от реализации сельскохозяйственной продукции освобождены от налога на прибыль», — отметил министр.
Он добавил, что согласно проекту, вне зависимости от сферы деятельности, предлагается признать суммы, полученные от государства в рамках программ для компенсации расходов, доходом пропорционально амортизации созданных за счет этих средств активов. Это позволит избежать обязательств по налогу на прибыль с предоставленной поддержки.
Как уточнил Ованисян, новая норма будет применяться к правоотношениям, возникшим с 1 января 2024 года, поскольку проблема была выявлена именно с начала текущего года.