30 Հոկտեմբեր 2025 - 10:58 AMT
Եվրահանձնաժողովը Հայաստանին կտրամադրի 5 միլիոն եվրո ֆինանսական աջակցություն՝ երկրի միջուկային անվտանգության համակարգի և ճառագայթային պաշտպանության մակարդակի բարձրացման նպատակով։ Կառավարությունը հավանություն է տվել Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական հանձնաժողովի միջև «Միջուկային անվտանգության և ճառագայթային պաշտպանության ամրապնդումը Հայաստանում» ֆինանսավորման համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությանը:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանն ասել է, որ այս համաձայնագիրը 2024 թ. ընդունված մեկ այլ փաստաթղթի շարունակությունն է, որով արդեն ՀՀ–ին հատկացվել է 12.9 մլն եվրո, որով դիզելային գեներատորներ են ձեռք բերվել։
Ֆինանսական աջակցությունը նախատեսված է լուծելու հետևյալ հիմնախնդիրները՝ Հայաստանի սթրես-թեստի արդյունքում մշակված միջոցառումների ազգային պլանում ներառված և դեռևս չիրականացված միջոցառումների համար լրացուցիչ աջակցության տրամադրումը՝ Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի (ՀԱԷԿ) միջուկային անվտանգության բարձրացման նպատակով՝ հաշվի առնելով Ֆուկուսիմայի ԱԷԿ-ի վթարից հետո քաղած դասերը (ներառյալ՝ վթարների դեպքում ջրածնի առաջացմամբ կապված վտանգները)։
Նաև նախատեսվում է աջակցության տրամադրում միջուկային ոլորտը կարգավորող հայաստանյան մարմնին՝ ՀՀ միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեին և Միջուկային ու ռադիացիոն անվտանգության գիտատեխնիկական կենտրոնին։
Կոմիտեի և կենտրոնի կարողությունների բարձրացումը հնարավորություն կտա՝ դիտարկել ՀԱԷԿ-ի կողմից ներկայացված «Անվտանգության պարբերական հաշվետվությունը», գնահատել ՀԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակի համապատասխանությունը անվտանգության գործող կանոնների և նորմերի պահանջներին, գնահատել ՀԱԷԿ-ի սթրես-թեստի ազգային պլանում և անվտանգության բարձրացման ծրագրում ներառված միջոցառումների իրականացումը, հասնել միջուկային անվտանգության մշակույթի, միջուկային անվտանգության ու ճառագայթային պաշտպանության չափանիշների արդյունավետ իրականացմանը։
2024 թ. օգոստոսի 1–ի ՀՀ կառավարության նիստի ժամանակ որոշվեց ՀՀ–ում նոր ատոմային էներգաբլոկի (էներգաբլոկների) կառուցման ծրագրի կառավարման նպատակով ստեղծել փակ բաժնետիրական ընկերություն։
Նույն օրը ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը հայտնեց, որ ամերիկյան ընկերությունը Հայաստանում տեխնիկատնտեսական հետազոտություն է իրականացնում փոքր մոդուլային ատոմակայանի կառուցման նպատակահարմարության վերաբերյալ։

Европейская комиссия предоставит Армении 5 миллионов евро финансовой помощи для повышения уровня ядерной безопасности и радиационной защиты в стране. Правительство одобрило предложение о подписании соглашения о финансировании между Арменией и Европейской комиссией под названием «Укрепление ядерной безопасности и радиационной защиты в Армении».
Министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян отметил, что соглашение является продолжением документа, принятого в 2024 году, в рамках которого Армения уже получила 12,9 миллиона евро, использованных для закупки дизельных генераторов.
Финансирование направлено на решение следующих задач: поддержка мероприятий, включенных в национальный план, разработанный по итогам стресс-теста Армении, которые еще не реализованы. Цель — повышение безопасности Армянской атомной электростанции (ААЭС), с учетом уроков, извлеченных после аварии на АЭС Фукусима, включая риски, связанные с образованием водорода при авариях.
Также предусматривается поддержка регулирующих структур Армении в ядерной сфере — Комитета по регулированию ядерной безопасности и Научно-технического центра ядерной и радиационной безопасности.
Укрепление потенциала Комитета и Центра позволит рассмотреть представленный ААЭС «Периодический отчет по безопасности», оценить соответствие уровня безопасности требованиям действующих норм и правил, проанализировать реализацию мероприятий, включенных в национальный план стресс-теста и программу повышения безопасности, а также обеспечить развитие культуры ядерной безопасности и эффективную реализацию стандартов.
1 августа 2024 года правительство Армении решило создать закрытое акционерное общество для управления проектом по строительству нового ядерного энергоблока. В тот же день Министерство территориального управления и инфраструктур сообщило, что американская компания проводит технико-экономическое обоснование целесообразности строительства малой модульной АЭС в Армении.