30 Հոկտեմբեր 2025 - 11:53 AMT
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանն ԱԺ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի ու ֆինանսավարկային և բյուջետային մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ասել է, որ Հայաստանում այս փուլում կենսաթոշակների բարձրացում հնարավոր չէ՝ հաշվի առնելով երկրի ֆիսկալ հնարավորությունները, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նախարարը հիշեցրել է հոկտեմբերի 29-ին ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանի արած հայտարարությունը` կապված կենսաթոշակների բարձրացման հետ և ընդգծել որ արդեն երկու օր է` այն շահարկվում է։ Նախարարը նշել էր, որ եթե կենսաթոշակները բարձրացնեն այնքան, որ ֆիսկալ անկայունություն առաջանա երկրում և բյուջետային, հարկաբյուջետային խնդիրներ լինեն, ապա ոչ միայն կենսաթոշակառուները, այլև բոլորը վատ կապրեն։
«Մանիպուլացվում է հակառակ կերպ։ Իբրև թե, եթե կենսաթոշակները բարձրացվեն, ապա կենսաթոշակառուները վատ կապրեն։ Ամենևին դրա մասին չէր խոսքը, այլ այն մասին, որ մեր ֆիսկալ հնարավորությունները թույլ են տալիս բարձրացնել այսքան ու այս եղանակով (նկատի ունի կենսաթոշակներից ստացվող հետվճարները – խմբ․)։ Կարծում ենք, որ այս պահի դրությամբ ավելին հնարավոր չէ, ու սա նաև գործիք է, որը խթանելու է հավելյալ հարկերի հավաքագրմանը»,- նշել է Թորոսյանը։
Նախարարը ընդգծել է, որ ներկա պահին մոտ 350,000 թոշակառու մասնակցում է անկանխիկ վճարման դեպքում կիրառվող հետվճարի ծրագրին, իսկ հաջորդ տարվա վերջին մասնակիցների թիվը կաճի մինչև 410,000-420,000։ Նա հավելել է, որ միջին հետվճարը կլինի 3000-4000 դրամով բարձր՝ համեմատած ներկայիս չափի հետ։ Այս փոփոխությամբ, ըստ նախարարի, թոշակները կհասցվեն սպառողական զամբյուղի գրեթե 90 տոկոսին՝ չնայած, որ դեռևս չեն կարող ամբողջությամբ այն ծածկել։
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության համար 2026 թվականի պետական բյուջեով նախատեսվում է մոտ 993 միլիարդ 17 միլիոն դրամի ֆինանսավորում։

Министр труда и социальных вопросов Армении Арсен Торосян на совместном заседании парламентских постоянных комиссий по социальным и бюджетным вопросам заявил, что на данном этапе повышение пенсий невозможно из-за ограниченных фискальных возможностей страны, передает «Sputnik Армения».
Торосян напомнил о заявлении министра финансов Ваге Ованисяна от 29 октября по поводу повышения пенсий и подчеркнул, что его слова за последние два дня были неоднократно искажены. Он пояснил, что речь шла не о том, что повышение пенсий нанесет вред пенсионерам, а о том, что чрезмерное увеличение приведет к фискальной нестабильности.
«Смысл слов был в другом. Фискальные возможности позволяют нам повысить пенсии именно в таком объеме и этим способом (имеется в виду возврат по безналичной оплате – ред.). Считаем, что на данный момент большего позволить себе не можем. Это также инструмент для стимулирования налоговых поступлений», — сказал министр.
Он сообщил, что сейчас в программе возврата при безналичных расчетах участвуют около 350 000 пенсионеров. К концу следующего года это число вырастет до 410 000–420 000. Средний размер возврата увеличится на 3000–4000 драмов по сравнению с текущим уровнем.
По словам Торосяна, в результате этих изменений пенсии достигнут почти 90% стоимости потребительской корзины, хотя полностью ее покрыть пока не удается.
На 2026 год бюджетом предусмотрено финансирование Министерства труда и социальных вопросов в размере около 993,017 миллиарда драмов.