Գյումրիում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգություններին առնչվող գործով Քննչական կոմիտեն հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել 43 անձի նկատմամբ, որոնցից 26-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը։ Այդ մասին հայտնել են Քննչական կոմիտեից, տեղեկացնում է 1lurer.am-ը։
Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում շարունակվում է նախաքննությունը՝ կապված զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու, պաշտոնատար անձանց օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործառույթներին միջամտելու, ինչպես նաև արդարադատության իրականացմանը կամ դատական գործի քննությանը խոչընդոտելու փաստերի հետ։
Գյումրիում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների մասնակից 29 անձի նկատմամբհարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում:
«Նրանք կոչեր են հնչեցրել արգելափակել համայնքապետարանի վարչական շենքի մուտքերը, որպեսզի հնարավոր չլինի տեղափոխել ձերբակալված ու համայնքապետարանի վարչական շենքում գտնվող անձանց, վնասել են Ոստիկանության ծառայողական փոխադրամիջոցի անվադողերը, համայնքապետարանի վարչական շենքի գույքը, այդ ընթացքում Ոստիկանության ծառայողների կողմից օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու նպատակով բռնություն են գործադրել վերջիններիս նկատմամբ, նրանց ուղղությամբ նետել են կրակայրիչներ և շշեր, վերջիններիս հասցեին հնչեցրել վիրավորական արտահայտություններ»,- ասված է հաղորդագրությունում։

Комитет по расследованию сообщает, что по делу о массовых беспорядках в Гюмри возбуждено уголовное преследование в отношении 43 человек, из которых 26 арестованы. Об этом сообщает «1lurer.am ».
Следственные действия продолжаются в Ширакском областном управлении Следственного комитета. Расследование касается фактов участия в массовых беспорядках, вмешательства в законную деятельность должностных лиц или в политические функции, а также препятствования осуществлению правосудия или судебному разбирательству.
По информации Следственного комитета, 29 человек призывали блокировать входы в административное здание мэрии, чтобы помешать вывозу задержанных, находящихся внутри. Они повредили шины служебного транспорта полиции, имущество мэрии, применяли насилие в отношении полицейских, бросали в них зажигалки и бутылки, а также оскорбляли сотрудников правоохранительных органов.
Кроме того, Антикоррупционный комитет сообщил, что несколько должностных лиц администрации Гюмри задержаны по делу о крупномасштабном взяточничестве. Среди арестованных — глава общины и главный архитектор города.