44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող հանձնաժողովի զեկույցը դեռևս չի տրամադրվել Ներքին գործերի նախարարությանը։ Այդ մասին հայտարարել է հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ ինքը քննարկում է անցկացրել Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի հետ՝ պարզելու, թե ինչ մեխանիզմներով է հնարավոր կազմակերպել գործընթացը, որպեսզի ուժային և այլ համապատասխան կառույցները, որոնք հետագայում պետք է աշխատեն զեկույցի հետ, ստանան դրա կրկնօրինակները, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Մենք քննարկում ենք, որ հնարավորություն ստեղծենք, որպեսզի օր առաջ այն լինի տվյալ կառույցներում։ Բայց միաժամանակ, ասեմ, որ փաստացի նյութը շատ-շատ է և ժամանակ է պահանջվում, որպեսզի ամբողջությամբ փաստացի նյութը տեղափոխվի առաջին բաժին»,-ասել է նա՝ ընդգծելով, որ փաստական բազան առանցքային դեր ունի զեկույցի կառուցվածքի մեջ։
«Դա ընթացակարգային խոչընդոտ է, որը լուծման փուլում է»,-ասել է Քոչարյանը։
44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող հանձնաժողովի զեկույցը չի հրապարակվել։ Այն ուղարկվել է Ազգային ժողովի պահոց։

3 Ноябрь 2025 - 14:08 AMT
Доклад комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны пока не был передан Министерству внутренних дел. Об этом заявил председатель комиссии Андраник Кочарян.
По его словам, он провел обсуждение с руководителем аппарата Национального собрания, чтобы выяснить, с помощью каких механизмов можно организовать процесс таким образом, чтобы силовые и другие уполномоченные структуры, которые в дальнейшем будут работать с докладом, получили его копии, сообщает «Пастинфо».
«Мы обсуждаем, как создать возможность, чтобы как можно скорее предоставить его соответствующим структурам. Но должен отметить, что объем фактического материала очень велик, и требуется время, чтобы полностью перенести его в первый раздел», — отметил он, подчеркнув, что фактологическая база играет ключевую роль в структуре доклада.
«Это процедурное препятствие, которое находится в стадии решения», — добавил Кочарян.
Доклад комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны пока не опубликован. Он направлен в архив Национального собрания.