3 Նոյեմբեր 2025 - 13:14 AMT
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի եղբայրը՝ 68-ամյա Գևորգ Ներսիսյանը, 1 ամսով կալանավորվել է։ Դատական որոշումը կայացրել է Արմավիրի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արման Բաբախանյանի նախագահությամբ։ Այդ մասին ասել է փաստաբան Արա Զոհրաբյանը, տեղեկացնում է «Փաստինֆոն»։
Նա հավելել է, որ առաջիկայում քննության կառնվի նաև Գևորգ Ներսիսյանի որդու՝ Համբարձում Ներսիսյանի կալանավորման վերաբերյալ ներկայացված միջնորդությունը։
Գևորգ Ներսիսյանը և նրա որդին՝ Համբարձում Ներսիսյանը, ձերբակալվել են Վաղարշապատում՝ «Հանրապետություն» կուսակցության թեկնածու Հարություն Մկրտչյանի բողոքի հիման վրա։ Ըստ նրա՝ Ներսիսյաններն իրենց գործողություններով փորձել են խոչընդոտել իր նախընտրական քարոզարշավը։ Փաստաբան Արա Զոհրաբյանը այս պնդումը որակել է որպես սուտ մատնություն։
Քննչական կոմիտեն հաղորդել է, որ վարույթի նախաքննության ընթացքում երկու անձի դեմ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 211-րդ հոդվածի հատկանիշներով, որը վերաբերում է քարոզչությանը խոչընդոտելուն կամ դրա կատարումից հրաժարվելուն հարկադրելու գործողություններին։

68‑летний Геворг Нерсисян, брат Католикоса Гарегинa II, был помещён под стражу на один месяц по решению суда общей юрисдикции Армавирской области под председательством судьи Армана Бабаханяна, сообщил его адвокат Ара Зограбян.
По словам Зограбяна, в ближайшее время будет подано ходатайство о заключении под стражу сына Геворга Нерсисяна — Амбарцума Нерсисяна.
Геворг Нерсисян и его сын Амбарцум были задержаны в городе Вагаршапат по жалобе кандидата от партии «Республика» Арутюна Мкртчяна, который утверждал, что семья Нерсисянов своими действиями пыталась воспрепятствовать его предвыборной кампании. Адвокат назвал это обвинение «ложным доносом».
Следственный комитет Армении сообщает, что по результатам предварительного расследования против двух лиц возбуждено уголовное дело по статье 211 УК Республики Армения — препятствование предвыборной агитации или принуждение отказаться от её проведения.