ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի վերջին հայտարարություններին, նշել է, որ այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևը, ՀՀ-ի նկատմամբ իր հավակնությունները հայտնելով՝ փորձում է հայաստանյան իշխանություններին մտցնել իր ժամանակացույցի մեջ:
Ադրբեջանի նախագահն իր տարածքային հավակնությունները ՀՀ-ի նկատմամբ արտահայտելով փորձում է փաշինյանական իշխանությանը մտցնել իր ժամանակացույցի մեջ:
Լավ գիտակցելով կեղծ խաղաղասիրական դրսևորումների կարևորությունն ընտրական գործընթացներում Ալիևը զգուշացնում է Փաշինյանին` եթե շտապողականություն չդրսևորի, իջեցված պահանջները ճիշտ ժամկետներում չկատարի, ապա Բաքվից կհնչեցնեն դառը ճշմարտության մասին:
Ինչ վերաբերվում է Սևանա լճի ու ՀՀ ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ արբեջանական հավակնություններին, ապա Ադրբեջանի ԳՇ քարտեզներում, բազմաթիվ քարոզչական պաստառներում, ՀՀ-ն ներկայացված է առանց Սյունիքի ու Վայոց ձորի, իսկ Գեղարքունիքի, Տավուշի և Արարատի մարզերը` խիստ աղավաղված:
Ես չեմ պնդում, որ Ադրբեջանը վաղը, մեկ ամսից, մեկ տարուց պատերազմ է սանձազերծելու, սակայն ադրբեջանական ռազմավարական պլանավորմամբ, մեր տարածաշրջանում ՀՀ-ն որպես ամբողջական, ինքնիշխան պետություն նախատեսված չէ»,-գրել է նա։
Ադրբեջանի նախագահն ավելի վաղ պնդել է, թե 20-րդ դարի սկզբին կազմված ռուսական կայսերական քարտեզները պարզ կերպով պատկերում են, որ ներկայիս Հայաստանի տարածքում գրեթե բոլոր տեղանունները ադրբեջանական ծագում ունեն։
«Սևանա լիճ չկա, բայց կա Գյոյչա լիճ։ Այդ քարտեզները մենք չենք կազմել, դրանք կազմել է ցարական Ռուսաստանը, որը մի ժամանակ Իրանից և Արևելյան Անատոլիայից հայերին վերաբնակեցրել է Ղարաբաղում՝ էթնիկ կազմը փոխելու համար»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

4 Ноябрь 2025 - 07:26 AMT
Депутат фракции «Имею честь» Тигран Абрамян на своей странице в Facebook прокомментировал недавние заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева, указав, что Алиев, выражая территориальные претензии к Армении, стремится встроить власти Армении в своё политическое расписание.
«Президент Азербайджана, выдвигая территориальные притязания на Армению, пытается втиснуть пашиняновскую власть в свой временной график. Хорошо понимая значение фальшивых миротворческих жестов во время избирательных процессов, Алиев предупреждает Пашиняна: если он не проявит поспешности и не выполнит даже сниженные требования в нужные сроки, Баку озвучит горькую правду», — написал Абрамян.
Он добавил, что на картах Генштаба и многочисленных пропагандистских плакатах, распространяемых в Азербайджане, Армения изображена без Сюникской и Вайоцдзорской областей, а Гегаркуникская, Тавушская и Араратская области — в искаженном виде.
«Я не утверждаю, что Азербайджан начнёт войну завтра, через месяц или год, но в стратегическом планировании Азербайджана Армения как полноправное суверенное государство в регионе не предусмотрена», — заключил депутат.
Ранее президент Алиев заявил, что, по его словам, карты Российской империи начала XX века ясно показывают, что почти все топонимы на территории современной Армении имеют азербайджанское происхождение.
«Озера Севан не существует, есть озеро Гёйча. Эти карты составляли не мы, а царская Россия, которая когда-то переселила армян из Ирана и Восточной Анатолии в Карабах, чтобы изменить этнический состав региона», — заявил Алиев.