Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանում մեկնարկած «Կառուցելով խաղաղություն և բազմակողմանի համագործակցություն» երկօրյա համաժողովի ժամանակ հայտարարել է, որ այն, ինչ հնարավոր չէր վաշինգտոնյան համաձայնություններից առաջ ԵԱՏՄ-ի երկու երկրների միջև, հիմա հնարավոր է։
«Շատերն ասում են, որ այս պրոցեսները դեմ են կամ հակասում են ԵԱՏՄ-ի շահերին, մինչդեռ այն, ինչ հնարավոր չէր վաշինգտոնյան համաձայնություններից առաջ ԵԱՏՄ-ի երկու երկրների միջև, հիմա հնարավոր է։ Սա պարզ օրինակ է, թե ինչ օգուտներ կարող են լինել»,– ընդգծել է Փաշինյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նրա խոսքով՝ թեև Հայաստանի և ԵԱՏՄ անդամ Ղազախստանի միջև առևտրաշրջանառությունն առկա է, սակայն այն չի համապատասխանում միության բովանդակությանը, քանի որ փոխադարձ առևտրի ծավալները զգալիորեն ցածր են։ Վարչապետը նշել է, որ այս իրավիճակի պատճառը հաղորդակցության հարմարավետ և մատչելի ուղիների բացակայությունն է։
Փաշինյանն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությանը՝ Հայաստանի տարածքով տարանցման սահմանափակումները վերացնելու վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ առաջինն այս փոփոխություններից կշահեն Կենտրոնական Ասիայի պետությունները։
«Մենք, օրինակ, շատ մեծ ցանկություն ունենք նաև Ուզբեկստանի հետ մեր հարաբերությունները թե քաղաքական, թե տնտեսական առումով խորացնելու»,– նշել է Փաշինյանը։
Նա վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը ապահովելու բեռնափոխադրումներ Թուրքիայի տարածքից դեպի Ադրբեջան՝ Մարգարայով ու Խնձորեսկով, ինչպես նաև հակառակ ուղղությամբ։
«Ինչու ենք հենց դա հիշատակում, քանի որ դա միակ ուղին է, որի դեպքում բոլոր ճանապարհներն ու ենթակառուցվածքները պատրաստ են։ Քաղաքական մակարդակում խնդիր չունենք նաև Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև՝ այդ թվում երկաթուղային կապ ապահովելու համար։ Ուղղակի դա ֆիզիկապես հնարավոր չէ անել, քանի որ չկա երկաթուղի, երկաթուղին կառուցելու շուրջ բանակցություններ ենք վարում ԱՄՆ-ի հետ, քանի որ դա պետք է տեղի ունենա TRIPP–ի շրջանակում»,– ընդգծել է վարչապետը։
Նա ընդգծել է, որ այս նախագծի շրջանակում տարածաշրջանային, ինչպես նաև Կենտրոնական Ասիայի բոլոր երկրներն ունեն մեծ հետաքրքրվածություն, բայց բերել է Իրանի օրինակը։ Ըստ վարչապետի` TRIPP–ի միջոցով Իրանը կստանա տարանցիկ ճանապարհ դեպի Սև ծով և հակառակ ուղղությամբ։

На конференции «Построение мира и многостороннего сотрудничества», проходящей в Ереване, премьер-министр Никол Пашинян заявил, что после заключения вашингтонских соглашений между Арменией, Азербайджаном и США стали возможны новые интеграционные процессы, включая сотрудничество внутри Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
«Многие утверждают, что эти процессы идут вразрез с интересами ЕАЭС. Но то, что было невозможно между двумя странами-членами ЕАЭС до вашингтонских соглашений, теперь стало реальностью. Это наглядный пример возможных выгод», — отметил Пашинян, передаёт Sputnik Армения.
Он подчеркнул, что хотя между Арменией и Казахстаном существует товарооборот, он не соответствует потенциалу ЕАЭС, поскольку отсутствуют удобные и доступные транспортные маршруты. Новый проект TRIPP должен устранить этот барьер.
Пашинян также прокомментировал заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о снятии ограничений на транзит через Армению, добавив, что в первую очередь от этого выиграют государства Центральной Азии.
«Например, мы очень заинтересованы в углублении политических и экономических связей с Узбекистаном», — добавил премьер.
Он подтвердил, что Армения готова обеспечить грузоперевозки через Турцию в Азербайджан и обратно, включая маршруты через Маргара и Хндзореск.
«Мы подчёркиваем именно этот маршрут, потому что он — единственный с уже готовой инфраструктурой. С политической точки зрения нет проблем и с подключением Нахичевани к Азербайджану через Армению. Физически мешает отсутствие железной дороги, и по её строительству ведутся переговоры с США в рамках проекта TRIPP», — пояснил Пашинян.
Он особо отметил интерес со стороны Ирана, подчеркнув, что TRIPP откроет транзитный путь Ирану к Чёрному морю, и наоборот.
Соглашение по TRIPP было предварительно подписано в Вашингтоне при участии Дональда Трампа, Ильхама Алиева и Никола Пашиняна. Оно предусматривает доступ Азербайджана к Нахичевани через Армению при полном уважении её суверенитета.
США получили право на строительство (а не аренду земли) на срок до 99 лет, с возможным продлением.
Дональд Трамп подчеркнул, что американские компании готовы вложить крупные инвестиции в регион, ожидается значительное развитие инфраструктуры и экономические выгоды для всех трёх стран.