Երևանում մեկնարկած «Կառուցելով խաղաղություն և բազմակողմանի համագործակցություն» երկօրյա համաժողովի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է, որ պաշտոնապես հրավիրել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին 2026 թվականի մայիսին Երևանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական ընկերակցության գագաթնաժողովին։
«Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունները ճիշտ ուղու վրա են։ Վերջին տարիներին նախագահ Էրդողանի հետ շատ հաճախ ենք հանդիպում։ Ես երկու անգամ այցելել եմ Թուրքիա, ընդ որում առաջին անգամ աշխատանքային այցով երկկողմ ձևաչափով եմ եղել, և այդ այցը ես շատ հաջող եմ համարում, որի ընթացքում նախագահ Էրդողանին հրավիրել եմ Երևան մասնակցելու 2026 թ. մայիսին կայանալիք գագաթնաժողովին։ Ճիշտ չի լինի, եթե մեկնաբանեմ Թուրքիայի նախագահի այցելելու հնարավորությունը, պարզապես կարող եմ ասել, որ պաշտոնապես հրավիրել եմ և հույս ունեմ, որ նա այդ հրավերը կընդունվի»,– ընդգծել է Փաշինյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև վերջին շրջանում հաստատվել է մշտական ինստիտուցիոնալ հաղորդակցություն:
Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ չեն հաստատվել 1991 թվականից ի վեր, իսկ սահմանի փակման որոշումը կայացվել է 1993 թվականին՝ Անկարայի նախաձեռնությամբ։ 2021 թվականի դեկտեմբերին երկու երկրները հատուկ ներկայացուցիչներ են նշանակել կարգավորման գործընթացի համար։
2024 թվականի սեպտեմբերին Նիկոլ Փաշինյանը և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հանդիպել են Նյու Յորքի «թուրքական տանը», որտեղ կրկին ընդգծել են կարգավորման ընթացքը զարգացնելու պատրաստակամությունը։ Հաջորդ տարի՝ 2025-ին, Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը այցելել է Հայաստան և հանդիպել է ՀՀ հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանի հետ Մարգարայի սահմանային կետում։

Выступая на конференции «Построение мира и многостороннего сотрудничества» в Ереване, премьер-министр Никол Пашинян сообщил, что официально пригласил президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана принять участие в саммите Европейского политического сообщества (ЕПС), который состоится в мае 2026 года в Ереване.
«Отношения между Арменией и Турцией движутся в правильном направлении. В последние годы я неоднократно встречался с президентом Эрдоганом. Я дважды посещал Турцию, в том числе с рабочим визитом в двустороннем формате, который считаю весьма успешным. Во время этого визита я и пригласил президента Эрдогана приехать в Ереван на саммит ЕПС 2026 года», — сказал Пашинян, передаёт Sputnik Армения.
Он добавил: «Я не стану комментировать вероятность визита, но могу лишь отметить, что приглашение было официальным, и я надеюсь, что оно будет принято».
Пашинян подчеркнул, что между Арменией, Азербайджаном и Турцией в последнее время установилось регулярное институциональное взаимодействие.
Напомним, что между Арменией и Турцией нет дипломатических отношений с 1991 года, а граница была закрыта по инициативе Анкары в 1993 году. В декабре 2021 года стороны назначили спецпредставителей для нормализации отношений.
В сентябре 2024 года Пашинян и Эрдоган провели встречу в «Турецком доме» в Нью-Йорке, подтвердив намерение продолжать процесс урегулирования. В 2025 году турецкий представитель Сердар Кылыч прибыл в Армению и встретился с армянским представителем Рубеном Рубиняном на пограничном пункте Маргара.